Japonská zahrada ve Vídni – Schönbrunn

Japonské zahrady lahodí oku nejednoho Evropana. Výjimkou nebyli ani Habsburkové, kteří si jednu část ze zámecké zahrady Schönbrunn proměnili na místo s japonskou atmosférou. Pokud se vydáte do Vídně, můžete návštěvu tohoto místa spojit například s návštěvou zoo, která jako jedna z mála v Evropě chová pandy.

Japonská zahrada z časů Rakouska-Uherska

Zahrady u zámku Schönbrunn  jsou bezesporu zajímavým místem. Několik generací rodu Habsburků budovalo rozmanitá zákoutí dle svého vkusu či momentálního rozmaru. V prostorách tak můžete vidět například pseudoegyptský obelisk vybudovaný Marií Terezií, pseudořímské ruiny, bludiště a v neposlední řadě i japonskou zahradu, na níž se v textu zaměřím.

Japonská zahrada u rakouského císařského paláce vznikla v roce 1913. Jedná se tak o jednu z posledních staveb, která v prostorách byla zřízena za časů vlády Habsburků. Po 1. světové válce se na místo pozapomnělo a o zahradu nebylo příliš pečováno. Renesanci prostory zažily v roce 1998, kdy byla zahrada ve své původní kráse obnovena.

Japonská zahrada u vídeňské zoo je poměrně rozlehlá a můžete v ní obdivovat i rozmanité asijské rostliny.
Japonská zahrada u vídeňské zoo je poměrně rozlehlá a můžete v ní obdivovat i rozmanité asijské rostliny.

Zahrada není volně přístupná

Pokud dnes do prostor zámeckého parku Schönbrunn zavítáte, japonskou zahradu najdete kousek od hlavního vchodu do zoologické zahrady. Je rozdělena do 3 částí. První z nich se říká Teegarten, tedy čajová zahrada, ale čajový domek byste v prostoru nenalezli, pouze kamennou symboliku. Další prostor je věnován kamenné zahradě a v poslední sekci naleznete i vodní element.

Cestička sice láká k prozkoumání, ale do prostor zahrady je vstup standardně zakázán.
Cestička sice láká k prozkoumání, ale do prostor zahrady je vstup standardně zakázán.

Místo konání festivalu Akimatsuri

Standardně se bohužel do zahrady nesmí vstupovat, můžete její krásy obdivovat jen zpoza vytyčených míst. Výjimkou je doba konání festivalu. Prostory japonské zahrady jsem navštívila v době konání rakouského Akimatsuri. Japonci předváděli ve vnitřním prostoru demonstraci čajového obřadu. Příležitost vstoupit dovnitř tak mělo i několik lidí, kteří působili v roli hostů.