Japonská zahrada v Bavorsku – Westpark

Rozhodnete-li se udělat si výlet do sousedního Bavorska, budete během něj moci objevit hned několik míst spojených s Asií. V dnešním článku Vám představím japonskou zahradu, která se nachází v západní části Mnichova.

Asijská zahrada v Mnichově

Japonskou zahradu najdete v metropoli Bavorska, ve Westparku. Park vznikl v roce 1983 v rámci zahradnické události International Garden Expo 83. V poměrně rozsáhlém prostoru věnovanému zeleni (720,000 m2) najdete řadu asijských vlivů. Prvním z nich je samostatná čínská zahrada, v níž nechybí altánek u vodopádu, čínské kachličky či rostliny. Nedaleko se nachází buddhistický chrám, v němž se konají akce spjaté s vietnamskou větví tohoto náboženského směru.

Dominantou jedné z vodních ploch je thajský altánek, tzv. Thai Sala. V jeho centru se nachází buddhistická socha (Gautama Buddha). Do samotného altánku se ale nedostanete, neboť k němu nevede žádný most. Důvodem bude asi ochrana před vandaly, neboť park je přístupný 24 hodin denně. Čínská zahrada je na noc uzamykána, u ostatních asijských staveb tomu tak ale není.

Non-stop přístupná japonská zahrada

Japonská zahrada se nachází ve stejné části jako parku jako čínská zahrada, buddhistický chrám i thajský altánek. Všechna místa s asijským nádechem tedy můžete snadno navštívit, i kdybyste neměli příliš času na prozkoumání celého parku.

V japonské části se nacházejí dva altány s několika místy pro sezení. Zájemci také mohou jít na dřevěné molo lemované dvěma lucernami, z nějž je velmi hezký výhled na celou zahradu. Japonské rostliny dodávají zahradě v každém ročním období trochu jiný vzhled. Návštěvníci si nejvíce chválí podzim, kdy se objevují načervenalé listy javoru. Mně se ale návštěva líbila i v létě a věřím, že zajímavá jsou i zbývající roční období.

Pohled na dřevěné molo v japonské zahradě.
Pohled na dřevěné molo v japonské zahradě.

Zahrada byla dárkem Mnichovu od jeho partnerského města Sapporo. Nevýhodou oproti čínské zahradě je to, že areál není uzamykatelný, a tak jsem při návštěvě zahlédla několik míst poničených vandaly, což je škoda.

Prostor s rostlinami v druhé části japonské zahrady.
Prostor s rostlinami v druhé části japonské zahrady.

Kudy do japonské zahrady?

V závislosti na tom, odkud pojedete, můžete pro cestu do parku využít metro U6 (zastávka Westpark). Alternativou je tramvaj číslo 18 (zastávka Stegener Weg), která jede přímo od hlavního nádraží.

Pokud budete mít po návštěvě parku čas, můžete si zajít i na nákupy japonských potravin do obchodu Mikado. V nabídce mívají i čerstvé onigiri, takže si rovnou můžete pořídit i svačinku na další cesty. 🙂