Japonská zahrada – oáza klidu a relaxace

Stačí jen ujít pár kroků a ocitnete se v oáze japonského klidu, tedy v případě že máte u svého domu zahradu v asijském stylu. Pokud Vám na to prostředky nestačí, můžete alespoň navštívit bezpočet japonských zahrad, které se i u nás objevují jako houby po dešti.

Zurčící potůček, zelená tráva, jezírko, ve kterém plavou koi kapři a opodál hnízdí párek mandarinských kachniček, to je idylická představa japonské zahrady. Rostliny a živočichové ale vyžadují častou péči, Japonci proto nabízejí i jednodušší alternativu.

Zenová zahrada – snadná údržba

Zenový buddhismu hlásá odtržení mysli od tělesného světa tak, aby mohlo dojít k osvícení. Tato náboženská praxe od 14. století hluboce ovlivnila nejen duchovní vývoj Japonska, ale i jeho kulturu. Typickým příkladem jsou právě zenové, či suché, zahrady. Poznáte je velice snadno, namísto zelenavé trávy a kvetoucích bonsají v nich dominuje písek a kamení.

Zenová zahrada má na první pohled podstatně menší nároky na svého majitele, nežli ta klasická oplývající květinami. Vyznavači Zen buddhismu v ní ale často tráví více času, než by se na první pohled mohlo zdát. Uhrabování písku a snaha o dokonalé rozestavění kamenů může zabrat dlouhé hodiny, během kterých je možno meditovat. V evropském kontextu je ale tento typ zahrad vyhledáván přece jen spíše kvůli snadnější údržbě.

Kam vyrazit za japonskou zahradou

Stoupající oblíbenost zahrad japonského typu s sebou přináší jednu velice potěšující věc. Kromě soukromých areálů vznikají i ty veřejně přístupné. Pokud se tedy chcete inspirovat před vybudováním vlastní zahrady, a nebo si jen chcete zpříjemnit sobotní odpoledne, můžete snadno najít místo k návštěvě i ve Vašem okolí.

Návštěvu japonské zahrady nabízí například ve Sněžném u Nového Města na Moravě. Během prohlídky si můžete navíc zakoupit bonsai a nebo si odnést na památku úlomek kamene, ze kterého je zahrada vystavěna. Pozadu nezůstaly ani Karlovy Vary. Tam můžete nalézt kruhovou zahradu symbolizující jin a jang, která byla realizována dle návrhu japonského architekta jménem Kanji Nomura.

Zoologická zahrada Plzeň - japonská zahrada
Japonská zahrada – Zoologická zahrada Plzeň

Svatba v japonské zahradě

Vzhledem k tomu, že japonské zahrady vyzařují svou neopakovatelnou atmosféru, bylo jen otázkou času, kdy začnou být i v českých poměrech využívány ke komerčnějším účelům. V pražském Top hotelu je japonská zahrada nabízena jako romantické prostředí pro konání svatebního obřadu. Aby toho ale nebylo málo, můžou si zde hosté zahrát i rugby či přistát s helikoptérou.

Kdo dává přednost klidnějšímu provedení japonské zahrady, může zavítat do plzeňské zoologické zahrady. Zde se mimo hlavní návštěvnickou stezku nachází koutek vybudovaný díky pomoci Eišina Harady, předsedy Japonské zahradní asociace. Jako v Japonsku se můžete na okamžik cítit nejen díky této zahradě, ale i díky tomu, že se i okolní botanická zahrada postupně proměňuje do asijského stylu. V blízkosti zahrady tak můžete obdivovat javory, zimostrázy, bambusy či tavolníky.