Japonská letní hra – rozsekání vodního melounu

Možná, že v mnoha Japoncích stále přežívá duch samurajů. Pozůstatky dob dávno minulých můžete vidět v oblíbené letní hře spočívající ve snaze rozseknout vodní meloun. Není to ale jen tak. Účastník má zavázané oči a snaží se trefit dřevěnou pálkou. 🙂

Suikawari – japonská letní tradice

Suikawari (スイカ割り) je jednou z oblíbených japonských letních her. Ve zkratce, skupina Japonců se sejde na pláži, přinesou si s sebou vodní meloun. Ten je umístěn na podložku (například karton) zabraňující styku ovoce s pískem. Následně se určí pořadí hráčů. Tomu, který je na řadě, se zavážou oči a několikrát se roztočí dokola. Pak se poslepu snaží trefit pomocí dřevěné pálky. Vítězem je samozřejmě ten, jemuž se podaří nejen trefit, ale meloun rozseknout. Jednotlivé kousky melounu jsou pak všemi účastníky zkonzumovány.

Pravidla japonské hry

Hra připomíná mexickou obdobu – hru, kdy jde o to trefit se do piñaty, z níž následně vypadají sladkosti. Nebyli by to ale Japonci, kdyby letní aktivitě nedali jasná pravidla. Na začátku 90. let dokonce působila speciální asociace (Japan Suika-Wari Association), která sepsala zásady hry.

Zahrajte si suikawari

Pravidla jsou jednoduchá. Hráč by měl stát 5-7 metrů od melounu. Následně je 3x dokola roztočen a spouští se 3minutový časový limit. Vzhledem k dezorientaci mu ostatní radí, kterým směrem má jít a kam udeřit. K samotnému úderu je vhodná dřevěná tyčka s obvodem 5 centimetrů a délkou do 1,2 metru. V praxi ale Japonci často používají staré baseballové pálky. Baseball je totiž jedním z nejpopulárnějších sportů Japonska, a tak se jedná o snadno dostupné vybavení.

Hra je oblíbená mezi dětmi i dospělými. Kromě pláží jí můžete vidět i během různých letních festivalů,  pikniků a rodinných oslav. Hru si můžete celkem snadno zahrát i v Česku, stačí sehnat tu správnou pálku a zábava může začít. 🙂