Japonská kaligrafie

Japonské znaky často lahodí evropskému oku. Pokud se navíc jedná o kaligrafické provedení kandži (kanji), nejedno srdce radostí zaplesá. Dnes se v článku tedy zaměříme na toto japonské umění, kterému se můžete snadno začít věnovat i Vy.

Vzhledem k tomu, že japonské kandži má svůj původ v čínském písmu, jistě Vás nepřekvapí, že i počátky japonské kaligrafie jsou provázány se zemí hedvábí. Postupem času, ale došlo k oddělování směrů, což se projevuje v případě japonštiny třeba i vznikem jejich vlastních abeced (hiragana a katakana).

Základní náčiní

Chcete-li začít s kaligrafií, nepotřebujete toho zdánlivě moc. Mezi klasickou výbavu kaligrafa patří tuhá inkoustová tyčinka, nádobka na inkoust, kaligrafický papír (washi), těžítko k upevnění papíru, podložka pod papír (aby nedošlo k tomu, že Vám inkoust zašpiní něco, co nechcete) a štětec. Už i začínající kaligrafové jsou často vybízeni k tomu, aby si pořídili i vlastní pečeť, kterou následně označí svůj výtvor.

Podložka, štětce, tuhá tuž, tekutá tuž.
Podložka, štětec, tuhá tuž, tekutá tuž.

Pokud se rozhodnete vstoupit do některého z kurzů kaligrafie, nemusíte se o základní náčiní starat, budete si jej moci zapůjčit, nebo bude nabízeno v rámci kurzovného. Samozřejmě je i možnost začít jako samouk. Pak je na místě porozhlédnout se po nabídce internetových obchodů, ideálně včetně té zahraniční. Sehnat si šablony pro začátečníky či video manuály už dnes není žádný problém.

Inspiraci pro vlastní tvorbu můžete hledat i na kaligrafických výstavách, které se periodicky konají i v České republice. Příkladem budiž neobyčejná exhibice díla japonské umělkyně jménem Shōko Kanazawa.

Jedna z kaligrafií Shoko Kanazawy.
Jedna z kaligrafií Shoko Kanazawy.

Dílna kaligrafie v Plzni

Partnerským městem Plzně je japonské Takasaki. Díky již více než 25leté spolupráci mají Plzeňané jednou za pár let příležitost vyzkoušet si některé z japonských tradičních umění (například ikebana, čajový obřad,…). Nedílnou součástí kulturní výměny je i workshop japonské kaligrafie (šodó).

20 zájemců o japonskou kaligrafii se sešlo v Západočeském muzeu v Plzni.
20 zájemců o japonskou kaligrafii se sešlo v Západočeském muzeu v Plzni.

V sobotu 3.10.2015 se tak Plzeňané mohli zúčastnit dílny kaligrafie. Stejně jako v roce 2007 ji vedl lektor Osamu Kobayashi. Účastníci workshopu se často poprvé seznámili s kaligrafickými technikami a mohli si vyzkoušet různou tloušťku čar, které je možné s jedním štětcem vytvořit. Dílna byla téměř rychlostí blesku obsazena, a tak nezbývá než doufat, že brzy se objeví podobná příležitost i pro další zájemce o taje japonské kaligrafie. Na krátké video se můžete podívat na youtube kanálu Japonskoo.cz.