Japonská divadelní hra: 47 róninů

Patříte-li mezi milovníky japonského divadla, neměla by Vaší  pozornosti uniknout kniha 47 róninů s podtitulem Příběh jako z čítanky aneb Pokladnice samurajské věrnosti. Jedná se totiž o český překlad slavné hry divadelního žánru bunraku

47 róninů – japonský legendární příběh

Pokud se hlouběji zajímáte o japonskou historii, pravděpodobně znáte hrdinský příběh o 47 róninech (tedy samurajích, kteří přišli o pána). Ostatním připomenu, že se jedná o legendu založenou na skutečných událostech. V roce 1701 byl lenní pán Asano Naganori vyprovokován k rozpoutání souboje. Za tento čin byl odsouzen k rituální sebevraždě (seppuku). Zůstalo po něm několik desítek samurajů, nyní róninů, kteří se rozhodli pomstít. Rok plánovali vendetu a výsledkem bylo zavraždění provokatéra, který mohl za smrt jejich pána. Po tomto činu nicméně věrní bojovníci museli také spáchat rituální sebevraždu.

Japonské loutkové představení v češtině

Příběh o ctnostných róninech se stal záhy v Japonsku velice populárním. Vzhledem k cenzuře v dobách šógunátu, ale museli dramatici ve svých divadelních hrát s tématikou slavného činu pozměnit jména i data. Jedním z dramatických zpracování je v češtině vydaná kniha od trojice autorů (Takeda Izumo, Mijoši Šóraku a Namiki Senrjú). Jedná se o hru žánru bunraku, která měla premiéru v roce 1748.

Přebal knihy 47 róninů.
Přebal knihy 47 róninů.

Bunraku (文楽) je forma tradičního japonského loutkového divadla. Kromě pohyblivých loutek je součástí představení klasicky i vypravěč. Pokud se rozhodnete přečíst si český překlad 47 róninů, připravte se na divadelní formu textu. Hra je rozdělena do 11 dějství. Vystupuje v ní poměrně dost postav. Naštěstí v úvodu knihy najdete seznam osob s krátkou popiskou.

Jedná se o překlad hry z 18. století, je tedy třeba počítat s tím, že možná některým výrazům nebudete úplně rozumět. Na konci ale najdete vysvětlivky, které osvětlují méně známé termíny i překladatelské oříšky.

Kniha pro fanoušky japonského divadla

Pokud Vás fascinuje příběh o 47 róninech a nebo patříte mezi milovníky japonského divadla, je kniha jasnou volbou. Jestliže se ale spíše zajímáte o japonskou kulturu jako takovou, dejte přednost jiným formám literatury, například knihám Vějíř a meč či Chryzantéma a meč.