Japonská část festivalu světla: Brocken

Festival světla se v roce 2016 konal v plzeňských ulicích podruhé. Tentokrát byla součástí prohlídkové trasy i instalace japonského umělce jménem Yasuhiro Chida. Neodolala jsem a vyrazila jsem se na ni podívat.

Plzeňský festival světla

Festival světla a umění ve veřejném prostoru se konal 18.-19. března 2016. V pátek i v sobotu mohli návštěvníci zdarma navštívit řadu zajímavých míst, která byla přístupná od 18:00 do 23:00. Instalace japonského umělce získala na trase číslo 11 a nacházela se u Sokolovny Bolevec (Ledecká 19).

Japonská expozice Brocken

Po příchodu na místo jsem uviděla frontu lidí čekajících na vstup do prostor exhibice. Bohužel doba čekání byla prodloužená kvůli technickým problémům. Vypadl proud vytvářející potřebné světelné a hudební efekty. Zůstala jsem mezi trpělivějšími návštěvníky a po cca 20 minutách jsem vstoupila do prostoru instalace pojmenované Brocken.

Cedule osvětlující koncept výstavy Brocken.
Cedule osvětlující koncept výstavy Brocken.

Název Brocken odkazuje ke stejnojmennému fenoménu (v češtině bývá označován jako brockenské strašidlo). Jedná se o efekt objevující se v horách (termín pochází od německé hory Brocken) spočívající v optické iluzi, kdy pozorovatel vnímá vlivem vysokohorských podmínek realitu odlišně.

Samotná plzeňská instalace Brocken spočívala v tom, že návštěvníci vstupovali do objektu, ve kterém bylo 60 000 otvorů, jimiž prosvítalo světlo. Japonec Yasuhiro Chida se tak snažil vytvořit dojem, že Plzeň letí hvězdnou oblohou. Dle informací o expozici jeho cílem bylo i poukázání na problém světelného znečištění, neboť zažít skutečnou tmu je stále vzácnější (obzvlášť v japonských velkoměstech).

Doporučení

Efekt tisíců prosvítajících paprsků potemnělým objektem byl velice zajímavý. Vše bylo navíc podkresleno japonskou hudbou (Asako Miyaki). V minulosti jsem navštívila jinou výstavu japonského umělce, ve které byl kladen důraz na světlo a zvuk, Test patterns [n°7]. Oproti tomu se jednalo o divácky příjemnější zážitek. Na druhou stranu ale zajímavost vydržela kratší dobu.

Yasuhiro Chida je aktivní umělec, který má za sebou už celou řadu projektů. Pokud budete mít příležitost navštívit některou z jeho expozic, neváhejte. Aktuální informace naleznete na jeho webových stránkách – chidayasuhiro.com.