Ikebana – japonské aranžování květin

Ikebana (生け花) se řadí společně s čajovým obřadem či kaligrafií mezi starobylá japonská umění, která jsou v současnosti velice populární formou volnočasových aktivit. V dnešním článku se blíže podíváme na techniku japonského aranžování květin.

Počátky ikebany jsou spojovány s japonskými vyznavači buddhismu. Ti totiž tvořili krásná květinová aranžmá, která pravidelně umisťovali na oltáře. Prvními učiteli tohoto japonského umění tudíž byli buddhističtí mniši či buddhisté obecně. Od 15. století se ale ikebana dostávala do středu zájmu stále širší společnosti. Brzy tak začaly vznikat rozmanité školy, které už nebyly spojovány s náboženským vyznáním.

Ikebana míří do světa

V roce 1956 byla založena mezinárodní nezisková organizace Ikebana International, jejíž čestnou prezidentkou je princezna Takamado. Cesta je tak dnes plně otevřena i cizincům zajímajícím se o toto starobylé umění.

Je třeba podotknout, že existuje celá řada různých stylů ikebany. Obecně se ale dá říci, že tvůrci jde o dosažení harmonie aranžmá, obzvláště co se týče linií, propozic, materiálu a barev. V Japonsku zpravidla využívají květiny, které se váží k danému období. Podzim je tak například časem, kdy je vhodné použít chryzantémy (菊).

Dílna Ikebany – lektoři z Takasaki

V rámci akcí spojených s partnerstvím města Plzeň a japonského města Takasaki, měli Češi příležitost zúčastnit se dílny ikebany v říjnu 2015. Přednáškový sál Západočeského muzea v Plzni se tak na jedno odpoledne proměnil v místnost japonských květinových aranžmá.

Lektor, pan Suzuki, ukazuje jedno ze vzorových aranžmá.
Lektor, pan Suzuki, ukazuje jedno ze vzorových aranžmá.

Japonští lektoři (Y. Suzuki, A. Yoshida) se brzy ujali vysvětlování základů práce s květinami. Pro laiky tak mohla být překvapivá už úvodní praktická informace, že květiny je třeba vždy zastřihovat ponořené ve vodě, aby do sebe nasály při úkonu tekutiny.

Následně byli účastníci seznámeni se základními vzory aranžmá. Také bylo objasněno, že jakákoliv významná událost v životě (svatba, promoce, …) je vhodným časem k vytvoření ikebany. Pro dílnu samotnou pak bylo vybráno aranžmá, které je v Japonsku využíváno při příležitosti oslav 20. narozenin. Tento věk je totiž v ostrovní zemi časem plnoletosti. Vhodné aranžmá vypadá tak, že květina (symbolizující oslavence) vyčnívá nad své okolí v podobě dřevin či listů (symbolizující rodiče).

Žáci si rozdělují květinový materiál na tvorbu vlastní ikebany.
Žáci si rozdělují květinový materiál na tvorbu vlastní ikebany.

Žáci obdrželi misku pro aranžování, květiny i tvarovací potřeby. Následně se pod vedením lektorů směle pustili do tvorby vlastní ikebany. I když převážnou většinu z 20 žáků tvořily ženy, našlo se i několik pánů, kteří se také chtěli vzdělat v tomto japonském umění. Doufejme, že je setkání s tímto druhem japonských tradic inspirovalo do dalších dní. Krátké video z dílny můžete vidět na youtube kanálu Japonskoo.cz.