I Star Wars se dočkaly manga podoby!

Hvězdné války, fenomén, který si zamilovaly miliony lidí na celém světě, uchvátil i mnoho fanoušků mangy. Právě proto přišlo nakladatelství Dark Horse Comics s manga komixovou podobou nejslavnější vesmírné ságy. 

Záhy po propuknutí Star Wars mánie v roce 1977 se začalo prodávat široké spektrum filmových suvenýrů. Vedle knih, hraček, triček i potravin začaly pozvolna vznikat i amatérské manga verze Star Wars. Je až s podivem, že k oficiálnímu převedení ságy do manga podoby došlo až na konci 90. let.

Nová naděje pro fanoušky mangy

Episoda IV: A New Hope (Nová naděje) spatřila manga světlo světa v roce 1998. Slavný film byl rozdělen do 4 komixů. V prvním díle se Luke seznámil s Obi-wanem Kenobim a také došlo ke zničení domovské planety princezny Leiy. Druhý díl se věnoval setkání Luka a Hana Sola. V pořadí třetí komix věnující se epizodě Nová naděje popisoval události na Hvězdě smrti. Závěrečná část se pak věnovala jejímu zničení.

Manga vrací úder

Zatímco epizodu IV ilustroval Japonec Hisao Tamaki, Impérium vrací úder dostal na starosti Toshiki Kudo. Film byl opět rozdělen do 4 částí, a tak se fanoušci mangy dočkali převedení slavné scény mezi Lukem a Darth Vaderem do komixové podoby. Depresivně laděný závěr snímku, kdy je Han Solo vsazen do karbonitu a Luke Skywalker přichází o ruku, vykreslil Toshiki Kudo na 92 stranách.

Epizodu VI: Návrat Jediho dostal na starosti Shin-Ichi Hiromoto. Opět do 4 dílů rozdělil události jako je vysvobození princezny Leiy od Jabby či setkání s nenáviděnými i milovanými Ewoky.

Změny v příběhu a blízká budoucnost

Vzhledem k tomu, že manga je velice specifický žánr, došlo i na několik změn oproti filmovému příběhu Star Wars. Nejvíce zřetelná je proměna účesu princezny Leiy. Oproti klasickým zatočeným copánkům, nosí Leina manga kopie vlasy částečně rozpuštěné.

Podle očekávání je také souboj v epizodě Nová naděje mezi Obi-wanem Kenobim a Darth Vaderem o poznání propracovanější, jak tomu v dobrých manga příbězích bývá zvykem. Akčnější podobu dostala také scéna osvobození Leiy od Jabby.

Nechme se překvapit, zdali dojde i k vydání manga verze nejnovějšího filmu, Star Wars: Síla se probouzí, který bude mít premiéru v českých kinech 17. prosince 2015. Vzhledem k masivní marketingové kampani doprovázející uvedení nové série by to ale nebylo příliš překvapivé.