Halloween v Japonsku

Halloween je tradice pocházející z anglosaských zemí. Pomalu ale jistě se rozšiřuje po celém světě, a tak se není co divit, že pronikla i do Japonska. Jak už to bývá, Japonci si oslavy přizpůsobili svému prostředí a vytvořili zajímavý mix.

Anglo-americké oslavy v Japonsku

Japonci jsou proslulí jako národ lidí, kteří milují poslední výdobytky doby. Nemají proto problém ani s přejímáním západních zvyklostí a tradic. Turisté za západu nicméně bývají často v mírném šoku, když zjistí, jak přesně se jim dobře známé svátky v japonském podání slaví. Konec konců na Valentýna v našich končinách rozhodně není zvykem obdarovávat čokoládou své nadřízené (více v článku Valentýn v Japonsku aneb potěš svého šéfa!) a na Vánoce by asi nikoho nenapadlo jít na slavnostní jídlo do KFC (více v článku Vánoce v Japonsku).

Japonská verze Halloweenu

I Halloween prošel v Japonsku změnami, ale řekla bych, že minimálně z našeho pohledu ne tolik drastickými, neboť oslavy tohoto svátku v Česku také nejsou dlouhodobou součástí našich tradic. Američané se nicméně podivují tomu, že u Japonců chybí pro ně základní prvek halloweenských oslav, totiž koledování dětí v kostýmech. Hlavní část oslav se totiž soustřeďuje na teenagery a dospělé, kteří se klasicky oblékají do halloweensky laděných oblečků. To není příliš překvapivé vzhledem k tomu, že právě z Japonska pochází cosplay, který inspiruje miliony vyznavačů po celém světě. Centrem, kde můžete pozorovat přehlídku stylových kostýmů, je například Amerika mura.

Kořeny Halloweenu v Japonsku jsou samozřejmě spjaty s komerční stránkou věci a západními firmami působícími na japonských ostrovech. První tématické oslavy ve velkém stylu probíhaly v zábavním parku Universal studios a Disneylandu. Záhy se na japonském trhu s potravinami začaly objevovat i speciální sladkosti. Pokud byste byli v Japonsku právě v období Halloweenu, můžete zajít i do McDonaldu, který bude mít pravděpodobně v nabídce pokrm, se nímž byste se v našich končinách setkali jen těžko. V minulosti to byly například halloweenské hranolky s černo-fialovou omáčkou (jednalo se o příchuť čokolády a sladkých brambor).

„Dušičky“ = festival obon

Zajímá-li Vás, nakolik je Halloween v Japonsku spjatý se vzpomínáním na zesnulé předky, vězte, že je to podobné jako u nás. Japonci mají samostatný svátek, prakticky obdobu našich dušiček – festival obon – který se slaví v srpnu. Během Halloweenu je tedy důraz kladen spíše na zábavu bez hlubší duchovní roviny.

Speciální halloweenské potraviny v Japonsku

Stejně jako v Česku jsme před pár desetiletími neměli o Halloweenu příliš ponětí, i v Japonsku se svátek teprve etabluje. Zdá se ale, že je každý rok oblíbenější a s tím roste i počet tématicky vyzdobených obchodů i domovů. Pakliže budete v Japonsku právě v tomto období, ochutnejte některou ze speciálních dobrůtek. Mnoho halloweenských pochutin je vyráběno z podzimní zeleniny, sladkých brambor, které potravinám dodávají neobvyklou fialovou barvu.