Hajabusa – japonská vesmírná sonda

I když se zdá, že vesmírný program není tak populární, jak býval ve 20. století, stále se řada projektů realizuje. Jedním z nich je i japonská Hajabusa (Hayabusa, はやぶさ). Kosmická sonda, jejíž mise v letech 2003-2010 inspirovala tvůrce filmů i Lego stavebnic.

Japonská mise

Slovo hajabusa v japonštině znamená sokol. Sonda tohoto jména byla vypuštěna z  kosmodromu Kagošima v roce 2003. Během své mise pořídila snímky Země i Měsíce a podařilo se jí odebrat vzorky z asteroidu Itokawa. Planetka nese jméno japonského průkopníka kosmonautiky (Hideo Itokawa), a tak mělo poslání sondy pro Japonce o to větší význam.

Průběh mise Hajabusa byl poměrně dramatický. Specialisté museli čelit výpadkům spojení se sondou i se ztrátou její orientace. V roce 2010 se nicméně podařilo zařízení dostat zpět na Zem i se získanými vzorky (okolo 1500 kusů mikroskopických zrnek).

Japonské filmy a Lego

Úskalí, kterým museli vědci čelit, nenechalo chladnými miliony Japonců. Už v roce 2009 vznikl dokument Hayabusa: Back to the Earth.  O 2 roky později se diváci mohli podívat na drama s prostým názvem Hayabusa. V roce 2012 na snímek Hayabusa: The Long Voyage Home, v němž hlavní roli ztvárnil Ken Watanabe. Ve stejném roce byl uveden i film Vítej zpět, Hayabuso!. V tom hrála pro změnu dcera Kena Watanabeho, An.

Nebývalý zájem o japonský vesmírný program dokládá i to, že Lego vydalo speciální edici Hayabusa. Jak už asi tušíte, šlo o možnost sestavit si vlastní sondu z plastových kostiček. Dnes už se jedná o vyprodanou sadu, která je ceněna mezi sběrateli.

Další vesmírná mise Japonců

Asi Vás nepřekvapí, že po úspěchu Hajabusy byla do vesmíru vypuštěna v roce 2014 další japonská sonda. Jmenuje se jednoduše Hajabusa 2 a její návrat je plánován na rok 2020. Uvidíme, jestli mise bude stejně zdárná jako u její předchůdkyně a jestli třeba vzniknou další tématické filmy nebo hračky.