Gyoza – japonské plněné knedlíčky

Osobně mám japonskou kuchyni ve velké oblibě. Kromě obligátního sushi totiž nabízí řadu rozmanitých pokrmů, které jsou výborné i ve vegetariánském provedení. Gyoza je jedním z nich. Jedná se o plněné knedlíčky, které se pravděpodobně vyvinuly z čínského jídla jiaozi

Rozmanitá japonská kuchyně

Pokud už jste ochutnali okonomiyaki, onigiri i karé, čeká na Vás ještě další dobrůtka z kuchyně Země vycházejícího slunce. Gyoza (ギョーザ) se vyvinula z podobně vypadajícího čínského jídla známého pod termínem jiaozi. Tyto knedlíčky plněné směsí masa, zeleniny a koření se v Číně konzumují pravděpodobně již od 3. století našeho letopočtu. V rámci kulturní výměny se pokrm zřejmě dostal do Japonska, kde si jej kuchaři upravili po svém a dali mu název dle japonského čtení – gyoza.

Knedlíčky ze specializované restaurace Gyoza bar.
Knedlíčky ze specializované restaurace Gyoza bar.

Náplň taštiček gyoza

V taštičkách (či knedlíčcích, chcete-li) nejčastěji najdete kousky masa, čínského zelí, zázvoru či česneku. Mnoho restaurací používá vlastní recepty, a tak gyoza může obsahovat rozmanité ingredience dle specifik regionu, jmenovitě například houby či cibulku. Základní typy gyozy se liší dle způsobu přípravy. Objednáte-li si pokrm yaki gyoza, očekávejte na pánvi lehce osmažené knedlíčky (s tímto typem jsem se setkala nejčastěji). Další možností je sui gyoza. Jedná se o vařené knedlíčky, které neprojdou procesem smažení. Poslední variantou bývá age gyoza. V tomto případě jsou taštičky fritované.

Knedlíčky gyoza jsou standardně podávány s různými omáčkami, do kterých si taštičky za použití japonských hůlek můžete namáčet. Často se jedná o sójovku, ale můžete narazit i na sezamový, chilli či arašídový dip.

Japonská jídla v supermarketech

Gyoza zakoupená v supermarketu.
Gyoza zakoupená v supermarketu.

Ačkoliv gyoza chutná nejlépe teplá, rozhodně není špatná ani její studená varianta. I do Evropy se tedy dostává trend, kdy v supermarketech naleznete vedle nabídky sushi i chlazené taštičky gyoza s omáčkou. Exotická svačina či rychlý oběd potěší nejednoho strávníka. Pokud nebudete mít příležitost zajít přímo do specializované restaurace, zkuste alespoň tuto variantu z pultů obchodů. Věřím, že zachutná i Vám. 🙂