Go – japonská desková hra

Japonci nejsou přeborníky jen v oblasti videoher. Deskovou hru Go zdokonalovali posledních 1300 let. Výsledkem je hra, ke které Vám stačí různobarevné kamínky a deska s nalinkovanými kostičkami.

Evropané tráví hodiny u šachovnice a posunují po ní královny, krále, koně i střelce. Japoncům k mnohaleté zábavě postačí jen černé a bílé kamínky. Hra Go se zrodila v Číně přibližně před 4000 lety. Následně se rozšířila i do okolních států. V Koreji tak naleznete obdobnou hru Baduk, zatímco v dnešní Čínské lidové republice Weichi.

Japonská „šachovnice“

Ke hře Go potřebujete jen 3 věci. Japonskou alternativou naší šachovnice je herní deska, na které je nakreslen čtverec složený z 19×19 dílků. Dále je třeba 180 kamínků jedné barvy a stejný počet druhé. Začátečníkům bude nicméně stačit jak menší hrací plocha, tak i méně kamínků. Herní plochu si zmenšíte jednoduše prostřednictvím vytyčení menší části šachovnice. Doporučuje se plocha o rozloze 13×13 čtverečků. Počet kamínků si zvolte individuálně podle herního vývoje.

Jakmile máte vytyčenou herní plochu a rozdělené kamínky, zahajuje se hra položením prvního kamene na průsečík. Kameny se tedy nepokládají doprostřed čtverečku, či na některou z jeho stěn, ale na průsečík 4 linek. Po položení prvotního kamene, pokládá soupeř a tak dále.

go hra

Cíl hry

Zatímco šachovým mistrům jde o zneškodnění krále, hráči Go se snaží o zabrání co největší herní plochy. Systematickým kladením kamínků na průsečnice lze vytvořit uzavřené celky, jakési sítě, které ohraničují Váš prostor. Pokud by protihráč položil svůj kámen do tohoto uzamčeného prostoru, stal by se kámen automaticky Vaším zajatcem. To platí i pro případ, že se Vám podařilo obklíčit některé protivníkovy kameny.

Obklíčení Vašich kamenů ale nemusí být koncem hry. Pokud Vám stále zbývají tahy a herní kameny, můžete pomoci zbylých sestavit „ohradu“, která obemkne hráčovu past a tím pádem si osvobodíte své zajatce a z věznitelů uděláte vězně.

Japonské Go v Čechách

Tento zdánlivě jednoduchý cíl hry se může zvrhnout v několikahodinové či denní zápasy. Hráči si postupně osvojují jednotlivé strategie, které jim pomáhají k výhře. Oblíbenou je například fuseki. Během jejího hraní si hráči nebudují souvislé linie, staví jen osamocené kameny. První 4 kameny pokládají protivníci do rohů herního plánu, aby si tak založili budoucí území.

Japonská hra Go je stále více oblíbená i v České republice. Dokonce byla založena Česká asociace Go (ČAGo), která sdružuje hráče téměř ze všech koutů naší země. V mnoha městech se navíc pořádají pravidelné herní seance, kterých se díky systému handicapů mohou zúčastnit i začátečníci, aniž by měli prohru se zkušenějším hráčem jistou.