Gača – japonské sběratelské miniatury hraček

Japonci jsou posedlí miniaturami a automaty. Proč to tedy nezkombinovat? Na japonských ulicích máte non-stop příležitost vytočit si některou z mini figurek. Vtip spočívá v tom, že nikdy nevíte, co přesně Vám vypadne. 

Japonské automaty

Gača (v anglické transkripci gacha, ガチャ), gačapon (gachapon, ガチャポン) či gašapon (gashapon, ガシャポン), to vše jsou výrazy, pod kterými se skrývá označení pro automaty, do nichž vhodíte mince (cca 100-500 yenů) a za ně získáte kapsli obsahující miniaturní hračku.

V podstatě si to můžete představit jako alternativu Kinder vejce. Nezískáváte ale žádnou sladkost. Nicméně stejně jako v případě čokoládového vajíčka, i zde víte, který set figurek daný automat obsahuje (například rozmanitá zvířátka či anime postavičky). Náhodně Vám vypadne jedna z kapslí a záleží pak jen na štěstí a náhodě, zdali právě ta, kterou jste chtěli.

Japonci berou fenomén gača seriózně. Řada z nich se snaží o získání všech figurek z dané série a pokud mají štěstí, postupem času stoupne hodnota miniaturních hraček a budou je moci prostřednictvím sběratelských aukcí výhodně zpeněžit.

Gača automaty v centru Ósaky.
Gača automaty v centru Ósaky.

Součást japonské anime a manga kultury

Největší koncentraci gača automatů najdete v tokijské Akihabaře a nebo její ósacké obdobě jménem DenDen Town. Pokud máte rádi anime a mangu, jistě daná místa znáte. Právě zde se totiž schází komunita milovníků videoher, elektroniky a komixů.

Na první pokus se mi podařilo vytočit králíka, kterého jsem chtěla. :-)
Na první pokus se mi podařilo vytočit králíka, kterého jsem chtěla. 🙂

Gača automaty jsem v Japonsku viděla i v centru. Běžně se nacházely u non-stop otevřených obchodů s potravinami, ale třeba i u japonské diskontní prodejny Don Quijote (ドンキホーテ).

Miniatury - kočky v dezertu. :-)
Miniatury – kočky v dezertu. 🙂

Neobvyklý suvenýr z Japonska

Pokud se vypravíte do některého z velkých japonských měst, věřím, že automaty brzy spatříte na vlastní oči. Možná budete udiveni rozmanitostí miniatur, které si můžete vytočit. Některé jsou vskutku až bizarní, ale právě i díky tomu se mohou stát zajímavým suvenýrem z cest po Japonsku. 🙂