Furoshiki – japonská metoda balení dárků

Nebaví Vás balit za pomoci papíru, lepenky a mašliček? Zdá se Vám to navíc i neekologické? Pak pro Vás máme řešení! Inspirujte se ve světě furoshiki – japonského tradičního balení za pomoci speciálních látek.

Stručná historie furoshiki

Z Japonska pochází celá řada zlepšováků, dnes se podíváme na ten, který Vám může pomoci nejen při balení narozeninových a Vánočních dárků. Slovo furoshiki (furošiki, 風呂敷) odkazuje k balíci tkanině. Původ slova se dá údajně vystopovat až do období Nara. Prapůvodním účelem furoshiki bylo sloužit jako obalový materiál pro sbalení oblečení, které si Japonci odkládali před vstupem do veřejných lázní.

Postupem času se ale praktičnost balení do znovupoužitelné látky začala prosazovat i v dalších oblastech a furoshiki se tak dá považovat za předchůdce dnešních igelitových tašek. I v dnešní době nicméně Japonci používají tyto šátky pro balení například o-bento boxů. Svůj oběd si ale asi nezačnete do práce či do školy balit do úhledného kousku látky. Nicméně furoshiki jakožto formu balení dárků můžete aplikovat ve svém životě velice snadno.

Šátky Furoshiki v České republice

Rozměry furoshiki nejsou přesně definované, řídí se velikostí předmětu či předmětů, které chcete zabalit. Obvykle se nicméně jedná o čtvercový tvar. Klíčem je vybrat vhodný vzor hodící se k dané příležitosti. Viděla jsem všechny možné potisky od králíčků, přes andílky až po manekineko.

Pokud byste si tuto ekologickou formu balení dárků rádi vyzkoušeli, máte celou řadu možností i v České republice. Šikovnější z Vás si mohou zajít do obchodu s látkami a pomocí šicího stroje si vlastní furoshiki vyrobit. Lehkým oříškem ale bývá najít odpovídající oboustrannou látku, která je pro tento způsob balení nejestetičtější.

2 mini lahve vína zabalené ve furoshiki. K dárečku je vhodné přidat i návod na balení, aby se obdarovaný hned více dozvěděl o furoshiki jako takovém.
2 mini lahve vína zabalené ve furoshiki. K dárečku je vhodné přidat i návod na balení, aby se obdarovaný hned více dozvěděl o furoshiki jako takovém.

Další variantou je jít brouzdat například na web Fler, kde někteří kutilové toto zboží z vlastní dílny nabízí. Já bych Vám nicméně doporučila nakoupit v obchodě s kosmetikou Lush. Značku mám velice oblíbenou, neboť své výrobky netestuje na zvířatech a celkově se snaží prosazovat ekologii a odpovědný přístup k nakupování. V jejich nabídce můžete najít už hotové dárečky balené ve furoshiki, a nebo si koupit samotné balící šátky. Ty jsou navíc mnohdy vyrobené z recyklovaných materiálů. Vaše duše ekologa tak může být potěšena hned dvakrát.

Vánoční furoshiki z obchodu Lush s přiloženým balícím návodem.
Vánoční furoshiki z obchodu Lush s přiloženým balícím návodem.

Návodů na samotné balení naleznete velkou spoustu. Stačí jen na youtube zadat heslo „furoshiki gift wrapping“ a uvidíte sami.

V případě Lush šátků jsem k nim obdržela i tipy na některé postupy. A co se balí nejlépe? Mně osobně 2 lahve vína či 2 flaštičky s kosmetikou. Snadnou variantou jsou pak samozřejmě dárky, které mají kvádrový tvar.

Už jste také furoshiki vyzkoušeli, nebo dáváte přednost jiné metodě ekologického balení dárků?