Furikake – japonské koření na rýži

Rýže je každodenní součástí jídelníčku většiny Japonců. Není se proto, co divit, že na japonském trhu najdeme řadu zajímavých produktů na ozvláštnění rýžových pokrmů. Jedním z nich je furikake, směs koření, která pravděpodobně zachutná i Vám.

Co je furikake

Pokud byste v obchodě hledali furikake (振り掛け, někdy psáno i hiraganou ふりかけ), našli byste pytlík plný sušeného koření vhodného na posyp uvařené rýže. Existuje celá řada druhů. Nejčastější součástí jsou sušené ryby, sezamová semínka či mořské řasy. Velice často sáček obsahuje i glutamát sodný (pokud Vás znepokojuje jeho možný vliv na zdraví, přečtěte si knihu Lži a mýty o tom, co jíme a třeba změníte názor :-)). Ve složení můžete najít i vejce, zeleninu či miso. Všechno v sušené podobě nakrájené na drobné kousky.

Použití furikake v japonské kuchyni

Základní použití je opravdu jednoduché, otevřít sáček a nasypat obsah na vrch uvařené rýže, kterou máte jako přílohu k hlavnímu jídlu. Vzhledem k rozmanitosti furikake si Japonci mohou tímto způsobem snadno zpestřovat jídelníček a předcházet monotónnosti. Barevná směs japonského koření je s oblibou používána i do onigiri. Další možností využití furikake je při nakládání zeleniny a nebo dochucování salátů.

Původ furikake

Zajímavý je příběh o vzniku furikake. Možná Vám bude připomínat ten spojený s původem Coca Coly. U zrodu obou produktů totiž stáli lékárníci. V případě furikake se jednalo o Japonce jménem Suekichi Yoshimaru. Ten na začátku 20. století usoudil, že je potřeba do jídelníčku obyvatel Japonska dostat více vápníku. Připravil tedy směs z rybích kostí, pražených sezamových semínek, máku a mořských řas. Vše rozdrtil nadrobno a koření pojmenoval poeticky „Přítel rýže“ (ご飯の友, gohan no tomo).

Furikake stačí jednoduše nasypat na uvařenou rýži.
Furikake stačí jednoduše nasypat na uvařenou rýži.

Postupně se objevovaly nové a nové receptury. Úspěch slavila především směs dochucená sójovou omáčkou. V roce 1948 začala japonská firma Nissin Foods s masovou výrobou furikake. Já jsem si koupila japonské koření s mořskou řasou wakame a sezamem od společnosti Marumiya. Je velice chutné, takže pokud budete mít příležitost si v Japonsku furikake zakoupit, neváhejte. 🙂