Dótonbori – centrum nočního života v Japonsku

Dótonbori (道頓堀) je jednou z turisticky nejoblíbenějších lokalit Ósaky. Centrum nočního života ocení všichni nespavci, kteří se potýkají s časovým posunem. I ostatním přijde vhod jakožto místo, kde si lze vybírat z nabídky mnoha restaurací a zábavních podniků.

Kudy do Dótonbori

Přiletíte-li do Japonska na letiště Kansai International Airport (KIX), můžete sednout na přímý vlak Rapi:t Express do zastávky Namba. Pár minut pěší chůze od ní se nachází centrum nočního života v Ósace.

Historie japonské zábavní čtvrti

Počátky Dótonbori sahají až do 17. století. Tehdy se japonský obchodník, Jasui Dóton, rozhodl propojit 2 toky řeky v místech budoucího centra ósacké zábavy. Sliboval si od toho zvýšení ruchu v lokalitě a s tím spojené větší tržby. Dříve než plán stihl dokončit, padnul při obraně Ósackého hradu. Jeho příbuzní projekt dokončili v roce 1615 a místo dostalo název Dótonbori (kombinace jména tvůrce – Dóton a slova kanál – bori).

Z nově propojeného prostoru se v průběhu 17. století stalo místo, kam lidé přicházeli za zábavou. Divadla kabuki i bunraku lákaly japonské diváky. Ti se navíc před či po představení mohli osvěžit v mnoha blízkých kavárnách a restauracích.

Noční život v Ósace

Charakter zábavního centra si Dótonbori zachovalo dodnes. Pokud se do ósackých ulic vydáte v noci, místo bezpečně poznáte díky řadě neonových obrazovek, na nichž jsou promítány reklamy. Symbolem Dótonbori je tzv. Glico Man. Jedná se o obrázek atleta probíhajícího cílem, který reprezentuje japonského výrobce sladkostí, firmu Ezaki Glico (např. tyčinky Pocky).

Lidé v současnosti směřují do Dótonbori hlavně za jídlem, které zde servírují vyhlášené restaurace. Typickým pokrmem Ósaky je okonomiyaki. Pokud byste místo pochutin zatoužili po suvenýrech, zavítejte do non-stop otevřené prodejny Donki. Budete-li se chtít pobavit, stačí si vybrat, jestli dáváte přednost karaoke, Love hotelu či Maid café.