Doraemon – hrdina více než 1000 manga příběhů

Robotický kocour jménem Dorameon (ドラえもん) je v Japonsku populární již od roku 1969. Postavička zaujala několik generací Japonců a její příběhy jsou k dispozici ve formě mangy, anime, videoher, ale třeba i muzikálu.

Populární japonská postava

Doraemona vytvořila japonská autorská dvojice známá pod jménem Fudžiko Fudžio (Fujiko Fujio). Příběhy robotické kočky vycházely v Japonsku v manga podobě v letech 1969-1996. Popularita modré postavičky vyústila v několik anime, která mohli diváci sledovat na televizních obrazovkách. S rozvojem videoher se Doraemon stal hrdinou her pro konzole Nintendo i Sega. Neuvěřitelnou oblibu kreslené postavy dokládá i fakt, že v roce 2008 měl v Tokiu premiéru tématický muzikál.

Kdo je Doraemon?

A kdo/co vlastně Doraemon je? Robotická kočka, přesněji kocour, z 22. století, která byla poslána zpět do minulosti, aby pomáhala chlapci jménem Nobita Nobi. Mechanické zvíře vyslal na cestu Nobitův prapravnuk, který se dozvěděl, že jeho předek měl těžké dětství a prostřednictvím kovového společníka mu jej chtěl usnadnit.

Doraemon je zábavná postava. I když se jedná o robotickou kočku, má panickou hrůzu z myší. Disponuje neobyčejnou kapsou, z níž během dobrodružství vyndavá rozmanité vynálezy z budoucnosti. Komická linka je podtržena tím, že ve vypjatých situacích panikaří a omylem sahá po zcela nesmyslných věcech. Ačkoliv se jedná o robota, miluje japonské sladkosti (hlavně dorayaki).

Doraemon v reklamě

Kreslená postava Doraemona je v Japonsku stále populární. V obchodech můžete zakoupit řadu potravin (obvykle pochutiny), jejichž obal je zpestřen vyobrazením robůtka. Kromě toho lze v Kawasaki navštívit i tématické muzeum (Fujiko F Fujio museum).

V pohodlí domova se můžete podívat na některou z reklam, v nichž Doraemon vystupuje. Zajímavá je například ta na auto Toyota, v níž se role „modré, robotické kočky“ ujal herec Jean Reno.