Divadlo Kjógen – japonská fraška

Máte rádi komediální hry a rádi byste vyrazili za kulturou na něco neobvyklého? Divadlo kjógen by pro Vás mohlo být tou pravou volbou! Strefování se do stereotypů, absurdní dialogy, veselé taškařice, to vše čeká na diváky!

Rakugo už zřejmě znáte. Se slavnější formou japonského divadla, , jste se již možná také setkali. Dnes se podíváme na méně seriózní kjógen (kyōgen). Ten vznikl právě jako odlehčení či zpestření přestávky v průběhu hry typu .

Úvod do kjógenu

Tato forma umění se vyvíjí od 14. století. V průběhu let se Japonci snažili o zdokonalení vystoupení do té míry, že zachovali na pódiu jen minimální množství rekvizit. Klíčové jsou postavy, které chodí typickým způsobem a jejich archetypální role.

Jednotlivá představení bývají krátká, trvají približně 15-20 minut. Klíčová je určitá předvídatelnost postav. Klasicky vystupuje ve hře sluha a jeho pán. Obvyklý je i satirický nádech příběhu. Můžou se v něm například vyskytovat 2 rolníci z odlišných oblastí, kteří se hádají o to, kdo je větší (menší) křupan. Rozsoudit je v tomto příběhu musí úředník, který je ale podplatitelný.

Kromě toho se příběhy trefují i do náboženských představitelů, ať už z řad buddhistů či šintoistů. Dalším zajímavým prvkem kjógenu je to, že například stejně jako u tradiční čínské opery, ženské role hrají muži.

Kjógen dnes

Tato forma umění se stala v průběhu let svébytnou. Samostatná představení kjógenu můžete navštívit v Tokiu či Ósace a výjimkou nejsou ani moderní hry převedené do této podoby. Příkladem budiž například přepis Čekání na Godota, které se svou absurditou velice hodí ke kjógenu.

Pokud Vás popis zaujal a rádi byste se pobavili u jednoho z představení, máme pro Vás dobrou zprávu. V Česku působí spolek Malé divadlo kjógenu. Základnou tohoto občanského sdružení je sice Brno, ale členové pořádají zájezdy i do jiných měst. Jestliže se ve Vašem okolí objeví, doporučuji se zajít podívat, zvláště pokud bude v repertoáru hra Hlemýžď. 🙂

Malé divadlo kjógenu na představení v Plzni.
Malé divadlo kjógenu na představení v Plzni.