Desková hra Kaigan – objevte pobřeží Japonska

Pokud dáváte přednost nenásilným hrám, pak je tu pro Vás hra Kaigan. V průběhu hry se ocitnete v Japonsku 19. století jako vedoucí týmu zeměměřičů. 🙂 Budete soupeřit s dalšími 2-3 hráči o to, kdo z Vás dokáže zmapovat největší kus japonského pobřeží.

Autorem hry je Japonec Kenichi Tanabe. Ten své dílo nejprve uvedl na japonský trh pod názvem Inotaizu. Námět zaujal i západní tvůrce, a tak si mohou přejmenovanou a lehce upravenou deskovou hru zahrát i hráči bez znalosti japonštiny.

Trocha japonské historie

Příběh hry odkazuje ke slavnému japonskému kartografovi jménem Inō Tadataka (1745-1818). Zapsal se do historie jako zeměměřič, který vytvořil první ucelenou mapu Japonska. Úkol to nebyl jednoduchý a zabral mu 17 let života. Během této doby nachodil více než 34 000 kilometrů a výsledky své práce průběžně reportoval samotnému šogunovi.

Když v roce 1818 zemřel, nebyla ještě jeho mise dokončena. Naštěstí po něm ale zůstal zkušený tým odborníků, kteří v mapování japonského území pokračovali. Dílo dokončili o 3 roky později.

Díky své píli a přínosu se Inō Tadataka stal slavnou japonskou osobností. To dokládá i fakt, že ve městě Sawata naleznete muzeum věnované jeho tvorbě. V roce 1996 navíc byla japonskou vládou vydána série známek s jeho podobiznou.

Herní princip

Abyste si hru mohli zahrát, potřebujete 2-3 spoluhráče. Budete se předhánět v tom, kdo zvládne zmapovat větší kus japonského území. Ve Vašem úsilí Vám budou významně pomáhat finance. Peníze budete získávat prostřednictvím dobrých vztahů s vládci i díky Vašim zlepšujícím se dovednostem.

kaigan krabice

 

Bude na Vás čekat celkem 5 kol, která reprezentují 21 let zeměměřičské práce Inōa Tadataky a jeho týmu. Na konci vyhrává hráč, který procestoval a zmapoval největší kus Japonska.

Herní čas se pohybuje okolo 1 hodiny. Hra je vhodná pro hráče od 12 let. Nejzajímavějším aspektem hry je její neotřelý námět, díky kterému se hráči přiučí i něco málo z japonské historie. Pokud ale dáváte přednost akčnějším deskovým hrám, doporučuji spíše Vládce Tokia.

P.S. Poděkování patří půjčovně deskových her Kavenu, v níž si můžete hru zahrát i Vy.