Den zdraví a sportu – japonský státní svátek

Den zdraví a sportu se v Japonsku slaví od roku 1966. Na Japonce čeká den plný sportovních aktivit, který je upomínkou na Olympijské hry v Tokiu v roce 1964. V roce 2000 byl na svátek zařazen do tzv. systému šťastných pondělí.

Historie státního svátku

Olympijské hry v Tokiu v roce 1964 byly velkou událostí pro obyvatele Japonska. 2 roky po slavnostním ceremoniálu mohli Japonci poprvé slavit nový státní svátek, Den zdraví a sportu (Taiiku no hi, 体育の日). Ten se nyní slaví 2. říjnové pondělí, neboť bylo rozhodnuto, že společně se Dnem dospělosti, Dnem moře a Dnem úcty ke starším se bude jednat o data, jejichž oslavy vždy připadnou na pondělí. Nehrozí tak, že by se nekonal volný den, kdyby tyto svátky připadly na víkend, jak se dělo v minulosti.

Sportovní den pro Japonce

Jak název státního svátku napovídá, hlavním účelem je propagace sportu, zdravého životního stylu a udržování dobré fyzické i psychické kondice. Řada škol, firem i měst pořádá sportovní den. V jeho rámci si mohou účastníci vyzkoušet mini olympiádu, respektive hned několik fyzicky náročných disciplín. Japonci mají také příležitost vyzkoušet si nové sportovní aktivity, které je třeba v budoucnosti nalákají k zapsání se do kurzů.

Na některých místech se konají i průvody. Kapely hrají japonskou hymnu, Kimigajo a při slavnosti je vyvěšena japonská vlajka, Hinomaru. Příležitosti využívají lokální politici k proslovům ke komunitám Japoncům. Zahájení tradičně probíhá v 8:30. Po dopoledním bloku sportovních aktivit účastníci obvykle obědvají předpřipravené obento. Oblíbenou svačinou jsou rýžové trojúhelníčky, onigiri.

Odpolední část programu tradičně končí soupeřením v běžeckém sprintu. Nejúspěšnější sportovci na závěr dostávají věcné ceny. Obvykle se jedná o drobnosti denní potřeby jako jsou kapesníky či ingredience na vaření.

Sport jako prostředek k dlouhověkosti?

Podpora sportovních aktivit vládou, institucemi i firmami je jedním z faktorů, proč se Japonsko umisťuje na špici států, jejichž obyvatelé se dožívají nejvyššího věku. Chcete-li se dočíst více o dlouhověkosti Japonců, mrkněte na článek Proč se Japonci dožívají vysokého věku?