Den kultury – japonský státní svátek

Po říjnovém Dnu zdraví a sportu následuje v japonském kalendáři listopadový Den kultury. Je věnován oslavám míru, svobody a propagaci umění i vědy. 3. listopadu se kromě mnoha veřejných akcí koná i císařské udělování cen význačným osobnostem.  

Japonské oslavy Dne kultury

Den kultury (Bunka no hi, 文化の日) se v Japonsku slaví od roku 1948. Vzhledem k zaměření události se na japonských ostrovech konají speciální výstavy či průvody. Lidé mohou obdivovat vystavené starobylé oděvy, krásné kaligrafie a nebo skvosty vytvořené technikou suminagashi.

Datum je také příležitostí pro univerzity, které tradičně oznamují nové směry svého výzkumu či zajímavé projekty. Na mnoha místech se udělují i ceny určené význačným osobnostem na poli kultury. Školy například oceňují své žáky, ale nejprestižnější událostí je ceremoniál udílení tzv. Řádu kultury. Oceňováni jsou muži i ženy za mimořádný přínos v oblasti japonského umění, literatury, vědy, technologie či kultury obecně.

Řád kultury předává císař Japonska

Řád předává samotný panovník Japonska v prostorách císařského paláce v Tokiu. Jedná se proto o mimořádně prestižní událost. Mezi držitele ocenění patří například Masaru Ibuka (spoluzakladatel firmy Sony), Hanae Mori (módní návrhářka), Isuzu Yamada (herečka), Chie Nakane (sociální antropoložka) či Hiroši Amano (držitel Nobelovy ceny za fyziku).

Mezi oceněnými najdeme i Donalda Lawrence Keenea. Japanolog, učitel a historik se zasloužil o překlad mnoha japonských textů do angličtiny. Jeho jméno je v seznamu držitelů řádu uvedeno v katakaně – キーン ドナルド.