Den hor – japonský státní svátek

Japonci mají výjimečný vztah k přírodě. V japonském kalendáři najdeme Den zeleně, Den moře a nově i Den hor. Volný den má obyvatelům Japonska poskytnout čas k objevování krás horských vrcholů. 

Novinka v japonském kalendáři

Den hor (jama no hi, 山の日) je nováčkem mezi japonskými státními svátky. Připadá na 11. srpna. Jeho zavedení bylo ohlášeno v roce 2014 a první oslavy byly naplánovány na rok 2016. Vzhledem k novosti tohoto dne v kalendáři se zatím dá jen těžko odhadovat, jaké tradice se k němu budou v budoucnosti pojit. Dá se nicméně očekávat, že Japonci budou den využívat stejně jako v případě Dne zeleně k výletům do přírody.

Slavné hory Japonska

Nejslavnější horou Japonska je bezesporu Fudži (3 776 metrů). Nejvyšší bod Země vycházejícího slunce leží západně od Tokia a láká k návštěvě Japonce i turisty. Je součástí legend a mýtů. Nechybí ani v pohádce O měsíční princezně.

V Japonsku se nachází řada dalších význačných hor. V roce 1964 vyšla kniha 100 slavných japonských hor (日本百名山). Sepsal ji horolezec K. Fukada. Jak název napovídá, autor se rozhodl sestavit přehled hor, které jsou význačné z hlediska historie, dojmu i jedinečnosti. Kniha dodnes slouží jako zdroj inspirace pro výletníky.

Blízkost k festivalu Obon

Nový japonský svátek Den hor byl nadšeně přijat mnoha Japonci, neboť 11. srpen je velice blízko k festivalu Obon. Období, kdy se obyvatelé Japonska vrací do svých rodných měst a vesnic a uctívají své předky. Jedná se tedy o příležitost pro delší dovolenou. Z toho ale také vyplývá to, že nejde o ideální období pro turisty. Vzhledem k velkému množství Japonců cestujících do různých kousků Japonska, dochází k zácpám na silnicích. Zároveň se jedná o jeden z vrcholů sezóny pro hoteliéry, kteří nabízejí ubytování za vysoké ceny. Pokud byste plánovali cestu do Země vycházejícího slunce, raději se této době vyhněte, ušetříte peníze i nervy.