Den dospělosti – japonský státní svátek

Den dospělosti (Seidžin no hi; 成人の日) je jedním z japonských svátků, jehož obdobu byste v našem kalendáři nenašli. Jedná se o datum určené pro hromadnou oslavu všech Japonců, kteří v uplynulém roce dosáhli plnoletosti.

Systém šťastných pondělí

V roce 1948 byl zaveden státní svátek Den dospělosti, připadal na 15. ledna. V roce 2000 ale vstoupil v platnost nový zákon, který z něj učinil pohyblivý svátek. Nyní se slaví každé druhé lednové pondělí. Je to z důvodu tzv. systému šťastných pondělí (Happy Monday System – ハッピーマンデー制度). Japonci si díky tomu užijí hned 4 týdny s prodlouženým víkendem (další svátky tohoto systému jsou Den moře, Den úcty ke starším a Den zdraví a sportu).

Ceremonie Dne dospělosti

Druhé lednové pondělí jsou všichni čerstvě dospělí sezváni na příslušné městské úřady. Úředníci si připraví proslovy s tématikou nových práv a povinností a příchozí pozvaní obdrží drobné dary. Pro účastníky ceremonie je to vhodný čas, aby oblékli tradiční japonské oděvy. U žen se jedná o druh kimona jménem furisode, poznáte jej podle dlouhých rukávů. Mladí muži mohou zvolit oblečení typu hakama, ale tolerovány jsou i formální oděvy v západním stylu.

Doprovodné aktivity

I když nejsou pevně stanovené zvyklosti, které by se v Den dospělosti dodržovaly po celém Japonsku, mladí Japonci pravděpodobně zavítají do chrámu (buddhistického, šintoistického či do obou). Někteří se v tento sváteční čas věnují i tradiční lukostřelbě a s ní spojené soutěži Oh-mato Taikai (Festival of the Great Target). 

V rodinném kruhu jsou oslavy dosažení plnoletosti vhodným časem pro zakoupení, či vytvoření speciální ikebany. Ta vypadá tak, že ústřední květina (symbolizující oslavence) vyčnívá nad doplňkové rostliny (symbolizující rodiče).

Mladí Japonci se ale nejvíce těší na večerní oslavy, kdy mohou spolu se svými vrstevníky vyrazit do japonských barů a plně oslavit dosažení dospělosti. 20. rok totiž v Japonsku znamená nejen voličské právo, ale také věk, od kdy je možné oficiálně kouřit a konzumovat alkohol (pro úplnost uvádím, že plnoletost platí již ode dne narozenin, nikoliv až od následujícího Dne dospělosti).