Dějiny odívání: Japonsko – V. Winkelhöferová

Fascinují-li Vás barevná japonská kimona, neměla by Vaší pozornosti uniknout publikace Dějiny odívání: Japonsko. Napsala jí česká japanoložka Vlasta Winkelhöferová, kterou budete pravděpodobně znát jako spoluautorku knihy Vějíř a meč

V knize Dějiny odívání: Japonsko najdete i slovníček japonských pojmů z oblasti odívání.
V knize Dějiny odívání: Japonsko najdete i slovníček japonských pojmů z oblasti odívání.

Japonská kultura je neobyčejná v mnoha směrech. Odívání není výjimkou. Snad každý zná z filmů a seriálů tradiční kimona, která zahalovala těla gejš i prostých Japonců. Chcete-li se o tradičním i moderní oblečení obyvatel dozvědět více, je kniha Dějiny odívání: Japonsko určena právě Vám.

Japonská prehistorie až 16. století

Publikace je rozdělena do 6 základních částí. Ty jsou za sebou řazeny chronologicky. V prvním celku získáte představu o oděvech Japonců v období do 6. století. Další sekce je věnována 6. až 8. století. Následující část (9.-12. století) je už díky více historickým pramenům obsáhlejší a zajímavější. Čtenáři se zde dočtou například o zrodu dvorských oděvů či o dobovém kultu ženských dlouhých vlasů (nejkrásnější byly ty, které sahaly až na zem). Už v této době byla za krásnou považována světlá pleť. Japonky si proto ke světlému odstínu dopomáhaly prostřednictvím bílého pudru.

13.-16. století bylo obdobím válčení. Jednotlivé rody si vytvářely znaky (mon), které byly součástí oděvů a pomáhaly k identifikaci (ne)přátel na bojovém poli i v běžném životě. Autorka se v této kapitole věnuje oděvům samurajů a dalších bojovníků. Stranou nezůstalo ani oblečení herců při vystoupení divadla kjógen.

17. století až současnost (rok 1999) Japonska

Další část je věnována 17.století až roku 1868. Pokud jste četli román Šógun odehrávající se okolo roku 1600, jistě Vás potěší právě tato část knihy. Autorka zde popisuje tzv. tokugawskou společnost. Její součástí byli například i róninové, tedy samurajové bez pána (příběh událostí ztvárněných ve hře 47 róninů spadá také do tohoto období). Z hlediska módy se jednalo o hojné období. Bohatí příslušníci aristokracie si zvykli na honosné látky a nákladné vzory kimon. Přítrž tomu udělaly edikty proti přepychu vydané šógunem Cunajošim, které zakázaly například šaty ze zlatého brokátu či dovážené vlněné látky.

Poslední část se zabývá odíváním Japoncům od roku 1868 do současnosti. Jedná se o překotné období modernizace, kdy se součástí šatních skříní obyvatel Japonska staly i oděvy západního typu.

Doporučení

Kniha je bohatě ilustrována kresbami i fotografiemi. Jedná se příjemné čtivo, díky němuž se dozvíte i řadu informací o japonské kultuře, historii a společnosti. Publikace z dnešního pohledu působí lehce zastarale v závěrečné části, kde jsou zobrazeny moderní oděvy Japonek. Vzhledem k tomu, že kniha vyšla v roce 1999, jde spíše o ukázky z dějin módy. To je ale jen drobnost, která by případné zájemce o historii japonského odívání určitě neměla odradit. 🙂