Death note – napínavá manga, kterou slupnete jako malinu

Zápisník smrti (デスノート) je manga, která Vás zaujme svým nápadem, spádem a i tím, že se na rozdíl od jiných komixů nenatahuje do nekonečna. V pouhých 12 dílech můžete sledovat detektivní příběh s prvky thrilleru i dramatu.

Tato slavná manga vzešla z pera autora jménem Tsugumi Ohba a kreslíře Takeshiho Obaty. Na začátku příběhu sledujeme osudy středoškoláka Lighta Yagamiho. Ten jednoho dne nalezne tajemný nápisník s nápisem Death note na obálce. Brzy se mu zjeví i mysteriózní postava smrtonoše jménem Rjúk. Mladý student se záhy dozvídá, že v rukou třímá vskutku neobyčejný předmět. Kohokoliv jméno do zápisníku napíše, ten zemře a dokonce si zapisovatel může zvolit i kdy a jakým způsobem.

Death note - obálka 1. dílu.
Death note – obálka 1. dílu.

Light Yagami a Misa

Zprvu idealistický chlapec se rozhodne, že tuto nevídanou zbraň může využít ke stvoření nového, lepšího světa. Čtenář ale záhy balancuje, zdali je vraždění správnou cestou a pozoruje, jak nově nabytá moc postupně Lighta mění.

Do hry se brzy přidává protřelý detektiv L, který se rozhodne sledu nenadálých událostí přijít na kloub. Příběh se ještě zamotává díky tomu, že otec Lighta Yagamiho je vysoce postavený policejní úředník, a tak má chlapec informace ohledně pátrání prakticky na dosah.

Příběh záhy okoření i další nové postavy, jako je třeba idol náctiletých, herečka Misa Amane. Light se postupně dozvídá více a více o tom, jak přesně Death note funguje a je zajímavé sledovat vyšetřování, které se okolo něj točí.

Televizní seriál i české vydání mangy

Manga Zápisník smrti je celosvětově velmi populární. Jistě Vás nepřekvapí, že na základě tohoto příběhu vzniklo i několik anime a videoher. V roce 2015 pak spatřil světlo světa i hraný seriál.

V obchodech s manga tématikou můžete sehnat i zápisník Death Note.
V obchodech s manga tématikou můžete sehnat i zápisník Death Note.

Narážky na tento seriál se dle fanoušků série tu a tam objevují v rozmanitých popkulturních odkazech. Příkladem může být třeba písnička Blank Space od Taylor Swift (I got a blank space baby and I’ll write your name).

Kouzlo tohoto příběhu můžete snadno objevit i Vy. V letech 2011-2015 vydalo nakladatelství Crew v češtině všech 12 dílů mangy Death note. V září 2015 přibyl i bonusový „13. díl“ s titulem How to read Death Note. Ten je určený všem fanouškům, kteří si chtějí počíst něco navíc.  Většinu dílů je ještě stále možno objednat na internetu.