Císařovy narozeniny – japonský státní svátek

Japonská císařská dynastie je nejdéle vládnoucí rodovou linií na světě. Každoroční oslavy císařových narozenin v Tokiu přitahují Japonce i turisty. Tématická slavnostní recepce se koná dokonce i v Česku.

Oslavy narozenin císaře Akihita

Císařovy narozeniny jsou v Japonsku pohyblivým státním svátkem. Datum se mění podle dne narození aktuálního panovníka. Od roku 1989 je na trůně císař Akihito. Narodil se 23. prosince 1933, a tak oslavy připadají na předvánoční období.

Oslavy v Tokiu

Hlavní oslavy každoročně probíhají přímo v císařském paláci v Tokiu. V den císařových narozenin se veřejnosti otevřou vnitřní prostory paláce a zájemci mohou na vlastní oči vidět císařskou rodinu. Císař totiž dle předem zveřejněného harmonogramu pozdraví z balkónu příchozí a pronese krátký projev.

O událost je velký zájem nejen mezi Japonci, ale také turisty. Výjimečná příležitost spatřit císaře i jinak uzavřené prostory paláce láká k návštěvě davy lidí. Zástupy návštěvníků se táhnou už od tokijského nádraží a před vstupem je třeba projít z bezpečnostních důvodů kontrolou. S sebou si můžete vzít jen malá zavazadla (např. kabelka). Pokud byste nesli například cestovní kufr, budete vyzváni k tomu, abyste jej zanechali u vchodu. Obdržíte podobně jako na letišti lísteček, který při odchodu z prostor použijete k tomu, abyste si zavazadlo opět vyzvedli.

Příchozí tradičně při oslavě mávají hinomaru, japonskou vlajkou. Někdo si ji přinese s sebou, jiní si ji vyzvednou u vstupu do prostor. Když na balkon vstoupí císař s rodinou, dav se utiší a vyslechne si projev panovníka.

Jedná se o 1 ze 2 příležitostí ročně, kdy se veřejnost může podívat do vnitřních prostor paláce a spatřit na vlastní oči císaře. 2. událostí je 2. leden. Datum, kdy císař pronáší novoroční projevy.

Japonské oslavy v Česku

Císařovy narozeniny jsou natolik význačnou událostí, že oslavy probíhají i mimo Japonsko. Například v Praze se tradičně pod záštitou japonského velvyslanectví koná tématická slavnostní recepce. Mezi hosty bývají zástupci japonských firem i čeští političtí představitelé.