Bunraku – tradiční japonské loutkové divadlo

Kjógen i rakugo jsem Vám již představila v předchozích článcích. Nyní je na řadě bunraku, japonské loutkové divadlo, které vzniklo v 17. století. V Ósace jsem navštívila expozici věnovanou tomuto žánru a ráda se s Vámi podělím o dojmy a fotografie.

Úvod do bunraku

V Bunraku hrají prim propracované loutky, které mají pohyblivé tělo i obličej. Klasicky jsou ovládány 3 lidmi, kteří jsou v průběhu představení oblečeni do černých oblečků, aby byli co nejméně viditelní. Ve hře figuruje nezbytný vypravěč, jehož hlas pomáhá divákům v orientaci v příběhu. Poslední osobou spjatou s bunraku představením je hudebník hrající na japonskou loutnu, šamisen.

Národní divadlo bunraku v Japonsku

Bunraku je v Japonsku ceněno jako tradiční forma umění. V roce 1984 vzniklo v Ósace Národní divadlo bunraku (National Bunraku Theatre). V jeho prostorách můžete shlédnout rozmanitá divadelní představení (nejen bunraku, ale například i rakugo). Návštěvníkům je k dispozici i expozice, v níž jsou vysvětleny základy tohoto japonského loutkářství.

Zmenšenina jeviště divadla bunraku. Šamisen samozřejmě nesmí chybět.
Zmenšenina jeviště divadla bunraku. Šamisen samozřejmě nesmí chybět.

Nejzajímavější na výstavě byly samotné loutky, které jsou prezentovány v jevištní formě, ale odhalena je i jejich konstrukce. Oblečky i účesy dodávají figurkám osobitost. Samotné bunraku loutky jsou velké okolo 1 metru a mají pohyblivý i obličej. Zruční loutkoherci dokáží vyjádřit i jemné nuance výrazu postav v jednotlivých hrách.

Pohyblivá hlava loutky válečníka.
Pohyblivá hlava loutky válečníka.

Tip pro milovníky bunraku v Česku

Divadelních představení bunraku je v Česku každoročně jako šafránu. Pokud Vás japonské loutkářské divadlo zaujalo, nabízí se pro Vás zajímavá možnost. V roce 2014 vyšla na našem trhu  kniha 47 róninů s podtitulem Příběh jako z čítanky aneb Pokladnice samurajské věrnosti. Jedná se o český překlad slavné hry divadelního žánru bunraku, do kterého se můžete s chutí začíst.