Bonsaj – umělecké dílo v misce

Podíváme-li se na význam slova bonsaj (bonsai), zjistíme, že v japonštině „bon“ znamená mělká miska, zatímco „sai“ rostlina. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že bonsají máme doma každý dost, jenže oproti běžným květinám a stromečkům, pravá bonsaj je živoucí umělecké dílo.

Pořídit si bonsaj, je téměř to samé jako pořízení si domácího mazlíčka. Získáte malý stromeček, který budete v průběhu příštích let opečovávat a tvarovat k obrazu svému. Důležité ale je si už při samotném nákupu vytyčit svůj umělecký a pěstitelský záměr.

Lípa malolistá – ideální bonsaj pro začátečníky

První věc, kterou byste si měli rozmyslet, je jestli chcete bonsaj pěstovat v domácím prostředí, a nebo ji umístíte ve své venkovní japonské zahradě. Mezi zahradní bonsaje se řadí například jalovec čínský či kdoulovec japonský. Tyto rostliny určené pro venkovní účely není vhodné pěstovat dlouhodobě v bytových podmínkách vzhledem k příliš suchému vzduchu v domě.

Ideální bonsají pro začátečníky je lípa malolistá. Zmenšená verze našeho národního stromu se vyznačuje dobrou odolností a především vysokou tvorbou nových pupenů. Další vhodnou volbou může být modřín opadavý či jabloň lesní.

bons1

Přinesli jsme si bonsaj, co teď?

Při koupi bonsaje byste se měli s pěstitelem poradit o vhodné péči i umístění. Pokud jste rostlinku ale dostali darem, budete se nejprve muset spolehnout na vlastní úsudek. Vhodným místem pro bonsaj je východní či západní okno. Rostlinku je třeba začít pravidelně zalévat. Jak často tak budete muset činit, obecně vypozorujete podle toho, za jak dlouho má bonsaj suchou zeminu. Vyhněte se umístění rostlinky nad radiátorem, zbytečně často by byla vysušená.

Je pravděpodobné, že během prvních pár dní v novém domově začne bonsaj shazovat část svých lístků. Záhy by si ale měla navyknout. Pokud je opadávání příliš intenzivní, přesuňte ji na jiné místo. Jakmile se bonsaj aklimatizuje, můžete začít uvažovat o kontrole kořenového systému a přesazení. Vhodnou dobou pro tento zákrok je jaro. Rostlinku lze zpravidla vyjmout z květináče poměrně snadno tak, aby nebyl porušen bal. Následně můžete odstranit svrchní vrstvu staré zeminy a zastřihnout kořeny o ¼. Poté přisypte novou zeminu a zasaďte do nové misky.

bons2

Začínáme tvořit

Když už se bonsaji začíná v nových podmínkách dařit, můžeme se pustit do zkrášlování. Základem rostlinky je miska. V mnoha českých hobby supermarketech bohužel seženete jen plastové misky, které sice pro začátek postačí, ale jistě je vhodnější porozhlédnout se po kameninovém či keramickém květináči. V komunitě milovníků bonsají patří mezi nejoblíbenější druhy nádob ty pocházející z Japonska, přesněji z oblasti Tokoname. Glazované i neglazované japonské keramické misky se vyrábějí v nejrůznějších variantách. Nejprve bychom se proto měli rozhodnout, jestli se k naší bonsaji hodí spíše obdélníková, kulatá či oválná miska. Důležitou roli samozřejmě hraje i barva.

Pokud se chcete do upravování bonsají pustit naplno, můžete si ve specializovaných obchodech zakoupit i nespočet náčiní. Pila na větve s jemnými zuby, nůžky na střihání listí, nůžky na prostřihávání, štípací kleště, … to je jen malý výčet pomůcek. Jakmile si pořídíte vhodné náčiní, je jen na Vás pro jaký tvar bonsaje se rozhodnete. Dobrou zprávou ale jistě je, že pokud se Vám podařilo odstřihnout nesprávný lísteček, za několik měsíců Vám pravděpodobně opět doroste. 🙂

P.S. Jestliže se Vám toto hobby zdá jako běh na příliš dlouhou trať, ale přesto byste se rádi ve volném čase věnovali květinám, může být tím pravým pro Vás ikebana. Podívejte se na článek Ikebana – japonské aranžování květin.