Bentó – japonské jídlo v krabičce

Umění balení si s sebou jídla do práce, na cesty či na piknik ovládli Japonci na mistrovské úrovni. Krásné, lakované krabičky (bentó boxy) ukrývají vybrané speciality japonské kuchyně a potěší žaludek i oko strávníka.

Historie Benta

Bentó (弁当,  překládá se jako obědová krabička; někdy se výraz uvádí jen jako bento či ve spojení se zdvořilostní partikulí o jako obentó/obento) je japonská tradiční záležitost. Lakované krabičky určené na pokrmy konzumované během čajových dýchánků se v Japonsku objevily už v 16. století. V období Edo (1603-1867) bentó získává na popularitě ve spojení s balením jídla na cesty. Tehdy si cestovatelé obzvláště rádi brali s sebou rýžové bochánky onigiri, které jsou vítaným zpestřením jídelníčku i dnes.

Perioda Meidži (v anglické transkripci meiji, 1868-1912) je časem, kdy se na železničních stanicích začínají prodávat ekibeny (駅弁), forma benta určená cestujícím vlakem. Krabičky s jídlem (obvykle rýží, zeleninou a masem) jsou v této éře i každodenností studentů a učitelů, neboť většina škol nedisponovala jídelnou, a tak si musel každý zajistit stravování sám.

Společně s větší dostupností stravovacích zařízení ve školách i v zaměstnání začala popularita benta ustupovat. Nový boom ale přišel společně s mikrovlnkami v 80. letech 20. století.

Bentó dnes

V současné době Japonci bentó boxy využívají hlavně při piknicích, kdy si dřevěné či plastové krabičky balí do praktického šátku furoshiki. Někteří si ale každodenně formou bento nosí v krabičce i oběd do školy či zaměstnání. Japonští kulinářští nadšenci si udělali z přípravy esteticky krásné náplně bentó boxu hobby. Na internetu můžete nalézt řadu fotografií ukazujících stylizované jídlo do podoby zvířátek či manga postav. V Asii se můžete i zapsat do specializovaných kurzů, kde Vás podobné kreace naučí.

Bentó v Česku

Krásně malované bentó boxy můžete sehnat i v Česku v obchodech s japonským zbožím, například zde. Pokud byste si rádi dali oběd z krabičky jako Japonci, můžete využít i nabídku japonských restaurací. Například plzeňské Zeke Sushi láká hosty na Bento menu formou poledního nabídky. Jestliže byste se raději do přípravy pustili sami, můžete najít inspiraci třeba v knize Yum-Yum Bento Box, zatím je ale v Česku dostupná jen v angličtině.

Zeke sushi - polední bento.

Hurá na bentó

Nezanedbatelným plusem používání krásných, omyvatelných obědových krabiček je jejich ekologičnost. Výhoda oproti polystyrenovým, jednorázovým obalům, které dnes používá na přenos jídla řada lidí, je zřejmá. Inspirujete se a vrhnete se na domácí vytváření japonských pochutin? Podělte se o své výtvory na facebookové stránce Japonskoo.cz. 🙂