Amerika Mura: Americká čtvrť v Ósace

Amerika Mura (アメリカ村) je známou částí Ósaky, v níž najdete obchody se západním zbožím. Jedná se o oblíbené místo pro setkání umělců, vyznavačů módních trendů a samozřejmě také turistů.

Americká kultura v Japonsku

Japonci jsou americkou kulturou fascinováni. Delegace z USA jezdí do Tokia k uvedení filmových trháků. Hollywoodské hvězdy vystupují v japonských reklamách. Americké firmy jako Starbucks či Apple mají v Japonsku nespočet poboček. Netřeba se tedy příliš udivovat, že vznikla i přímo čtvrť s americkým nádechem, jejíž dominantou je zmenšenina Sochy svobody.

Vznik americké čtvrti

Počátky Amerika Mura sahají do 70. let 20. století.  Právě tehdy se původní sklady začaly přeměňovat na obchody nabízející vintage zboží z Ameriky. Japonci si do tamních ulic chodili pro vinylové desky, oblečení a další zboží z druhé ruky pocházející z USA. Nového trendu si všimla média a čtvrť získala přezdívku Amerika Mura.

Proč navštívit čtvrť Amerika Mura

Když se do těchto končin Ósaky vydáte dnes, uvidíte pobočky řetězců jako Starbucks či McDonalds. Nechybí ani spousta obchodů s oblečením a některé z nich nabízejí i kousky oděvů zdobené americkými vlajkami. Ačkoliv má Amerika Mura někdy pověst místa, kde se koncentrují cizinci žijící v Japonsku, není to tak úplně pravda. Populace cizinců je totiž v Ósace poměrně malá, a tak ve čtvrti narazíte spíše na turisty, kteří se chtějí podívat na to, jak vypadá americká čtvrť v japonském pojetí.

Amerika Mura je oblíbená hlavně mezi mladými Japonci. Teenageři tam chodí předvádět své nejnovější módní kreace, a tak by Vám místo mohlo připomínat zmenšenou verzi tokijského Haradžuku.

Lokalita je vyhledávaná také kvůli klubům a barům. Některé z nich prý provozují cizinci. Pokud do Amerika Mura vyrazíte, nezapomeňte se podívat na nabídku pouličních stánků. Zatímco zbytku Ósaky dominují takoyaki či okonomiyaki, v americké čtvrti můžete ochutnat třeba japonský hot dog.