Akira Kurosawa – slavný japonský režisér


Snad žádný jiný japonský režisér není v Evropě tak proslulý jako Akira Kurosawa. Čím si zasloužil tento muž svou slávu? Možná tím, že inspiroval film Sedm statečných díky Sedmi samurajům, a možná také proto, že se nebál zhostit i nejaponských námětů jako je Dostojevského román Idiot.

Akira Kurosawa se narodil roku 1910. Když vypukla 2. světová válka, bylo mu již 30 let. Právě tehdy získal příležitost spojit svou kariéru se světem filmů a vznikají jeho prvotiny (Kůň, Velká legenda Judo). Vzhledem k pohnuté době se ale nevyhnul ani natočení propagandistického filmu Nejkrásnější, který měl oslavovat výsostné postavení Japonska a podporovat národní cítění během války.

Rašomon – přelomový film

Poválečné Japonsko nebylo zrovna ideálním místem k žití. I Akira Kurosawa se snažil s problematikou poválečného stavu vyrovnat. Například film Mlčenlivý souboj z roku 1949 pojednává o zničeném životě lékaře, který se během války nakazil od pacienta syfilidou.

Roku 1950 vzniká přelomový film Rašomon odehrávající se ve středověkém Japonsku. Děj nás přivádí před bránu, kde se setkávají 3 muži, mnich, dřevorubec a pocestný. Každý z nich pomalu rozkrývá svou verzi příběhu, který se odehrál v blízkém lese. Zneuctění ženy a vraždu jejího manžela ale popisuje každý trochu jinak. Tento film uvedl Akira Kurosawu do světa mezinárodní kinematografie. Snímek byl nominován na Oscara a roku 1964 dokonce vznikl jeho hollywoodský remakem s Paulem Newmanem v hlavní roli (Zneuctění).

Sedm statečných samurajů

V roce 1951 se Akira Kurosawa pouští do dalšího odvážného počinu, přenáší do japonských reálií Dostojevského román Idiot. Vzniká tak film Hakuchi pojednávající o duševně nemocném Kamedovi. O 3 roky později vzniká snad nejslavnější Kurosawovo dílo, Sedm samurajů (Shichinin no samurai).

Děj se odehrává v Japonsku v 16. století. Prostí japonští sedláci jsou terorizováni bandity, a tak se sjednotí a začnou hledat chudé samuraje bez pána (roniny), kteří budou ochotni za ně bojovat jen za symbolickou sumu. Film se opět setkal s mezinárodním úspěchem, což dokazuje i získání Stříbrného lva na MFF v Benátkach. V roce 1960 vzniká americká verze filmu, přenesená do mexických reálií. Film Sedm statečných se stává kultovní záležitostí mezi westerny.

Životní bilancování

V roce 1965 vzniká další kultovní film Rudovous (Akahige). Ten pojednává o zdánlivě nepřístupném lékaři, který má i přes svůj odstup dobré srdce. O 5 let později spatřil světlo světa první barevný film Kurosawovy tvorby jménem Dodesukaden. V roce 1985 vzniká snímek Ran. Jeho děj se opět odehrává v prostředí samurajů. Zámožný stařec Hidetora se rozhoduje v den svých 70. narozenin přerozdělit své panství mezi své syny. Nejmladší mu to rozmlouvá, ale není vyslyšen. Jakmile rozhodnutí padne, starší synové svého otce svrhnou, aby se dostali k moci.

Poslední film Akira Kurosawy vznikl roku 1993. Madadayo pojednává o profesorovi v důchodu, kterého každý rok chodí navštěvovat jeho bývalí studenti. Film je bilancováním nad končícím životem. Ten Kurosawův vyhasl o 5 let později, roku 1998.