7 filmových tipů: Japonské horory

Bojíte se rádi v pohodlí svého domova u televizní obrazovky? Možná Vás tahle záliba přejde, až uvidíte horory z japonské filmové tvorby. 🙂 Často se spíše než na prvoplánové lekačky soustřeďují na vizuálně či emocionálně nepříjemné záběry.

1) Ring – Jestliže patříte mezi filmové fanoušky hororu, jistě Vaší pozornosti neunikl americký snímek Kruh s Naomi Watts v hlavní roli. Pokud jste už USA verzi viděli, v japonském filmu Vás už toho mnoho dějově nepřekvapí, ale budete moci porovnat odlišná zpracování.

2) Temná voda – Tohoto snímku se také ujali američtí tvůrci (Temné vody), ale nepovedlo se jim to tolik jako v případě Kruhu. Pokud jste USA verzi neviděli, rovnou se vrhněte na japonský originál. Atmosféra hororu je budována spíše na atmosféře a neviděném, nežli na lekačkách.

3) Onibaba – Ačkoliv se jedná o film z roku 1964, je to silná káva. Primárně se jedná o psychologické drama z časů samurajů. Tchyně a snacha čekají na návrat syna/manžela z války. Mezitím si vydělávají na živobytí tak, že vraždí procházející vojáky a prodávají jejich věci. Vše se zkomplikuje, když do týmu přiberou dalšího člena.

4) Konkurs – Příběh se nejprve tváří téměř jako romantická komedie. Vdovec se rozhodne uspořádat falešný filmový konkurs. Jeho cílem totiž není najít ideální herečku pro film, ale svojí budoucí ženu. Plán je úspěšný, ale zdá se, že s jeho vyvolenou není všechno v pořádku…

5) Tetsuo – Opravdu podivná, řekla bych kavkovská, záležitost. Máte-li chuť se podívat na film, po jehož shlédnutí si řeknete: „Co to sakra bylo?“, jste na správné adrese. Příběh se soustřeďuje na lidi, jejichž končetiny se proměňují na kov.

6) Nenávist – V japonské filmové tvorbě najdeme i několik hororových sérií. Jednou z nich je Ju-On. Nejlépe hodnocený bývá snímek v Česku uvedený pod názvem Nenávist, který je sice 3. v pořadí, ale pokud chcete do tohoto hororového světa jen nahlédnout, tak se klidně podívejte rovnou na něj.

7) Kairo – Postapokalyptický snímek odehrávající se ve světě, kde setkání s duchy a sebevraždami je na denním pořádku. Aneb duchové nemusí jen čekat, kdesi na druhé straně, možná se jim jednou zachce vrátit se do světa živých.

Pokud se Vám japonské horory zalíbí, můžete se těšit na desítky dalších, které tamní kinematografie skýtá. Stačí si jen vybrat subžánr, který se Vám líbí nejvíce. Jestliže děsivé filmy nejsou Vaším šálkem čaje, podívejte se na článek 7 tipů: Japonské romantické filmy. 🙂