5 tipů: Knihy o samurajích a róninech

Samurajové jsou jedním ze symbolů dávného Japonska. Inspirovali řadu spisovatelů, filmařů i tvůrců videoher. Připravila jsem pro Vás výběr 5 knih, které si můžete přečíst v českém jazyce. Jedná se o odbornou literaturu, komiks i beletrii.

1) Naučná literatura – Zbraně a bojové techniky samurajů 1200-1877 n. l. – kniha plná obrázků Vás zavede do světa samurajů a obohatí Vás o tématickou terminologii. Více se o ní dočtete v článku KNIHA: Zbraně a bojové techniky samurajů.

2) Divadelní hra –  47 róninů – O slavném příběhu samurajů, kteří přijdou o svého pána a rozhodnou se jej pomstít, jste již pravděpodobně slyšeli. V češtině je k dispozici text divadelní hry z 18. století založený právě na těchto událostech. Více se o knize dočtete v článku Japonská divadelní hra: 47 róninů.

3) KomiksUsagi Yojimbo – Stateční samurajové a nájemní róninové se dostaly i do světa kreslených příběhů. Vlajkovou lodí jsou příhody králíka potujícího Japonskem. Více o se o komiksu dočtete v článku Usagi Yojimbo – slavný japonský komiks.

4) Próza – Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta – Pokud se Vám líbil Atlas mraků, jistě Vás zaujme i román stejného autora, který se odehrává v Japonsku za časů samurajů. Nechybí romantika i dobrodružství.

5) Milostný román – Kurtizána a samuraj – Samurajové sice byli nebojácní bojovníci, ale jistě nebyli imunní vůči lásce. Této premisy využívá britská spisovatelka Lesley Downer. Na 317 stranách líčí příběh odehrávající se v dobách, kdy v Japonsku existovali tzv. čtvrti rozkoše.

A kdyby Vám četba knih o samurajích a róninech nestačila, mohu Vám doporučit ještě 2 deskové hry, které se dají sehnat i v Česku: Samurai spirit a prostě jen Samurai. 🙂