5 tipů: Japonská manga v češtině

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste si přečetli mangu? Je to snadnější než dřív. Mnoho japonských kreslených příběhů snadno seženete i v českém překladu. Připravila jsem pro Vás 5 tipů. Stačí si jen vybrat žánr. 

Komiksy jsou dlouhodobě oblíbenou literární formou v americké i japonské kultuře. Pomalu ale jistě si kreslené příběhy získávají mnoho nadšených čtenářů i v Česku. Chcete-li nakouknout do světa japonské mangy, můžete si vybrat z řady slavných děl, která jsou dostupná i v tištěné formě v češtině.

1) Naruto – Jeden z nejslavnějších kousků japonských tvůrců. Příběh se soustřeďuje na chlapce jménem Naruto, který se chce stát slavným nindžou. Čekají na něj tvrdé tréninky, souboje i nebezpečné mise. V češtině už vyšlo několik desítek dílů. Více si o této manze můžete přečíst v článku Naruto – ideální manga pro začátečníky.

2) Death Note – Dáváte-li přednost detektivním či krimi příběhům, pusťte se do čtení mangy Death Note alias Zápisník smrti. Dočtete se o chlapci, který se shodou okolností dostane k tajemnému sešitu. Pokud do něj napíše něčí jméno, osoba zemře. Dokáže student využít předmět ke konání dobra? A lze to vůbec? Manga byla kompletně přeložená do češtiny, a tak se nemusíte bát, že byste si příběh nepřečetli až do konce. Více se dozvíte v článku Death note – napínavá manga, kterou slupnete jako malinu.

3) Bleach – Máte rádi příběhy s prvky nadpřirozena? Pak sáhněte po japonském komiksu Bleach. Hlavním hrdinou je středoškolák Ičigo Kurosaki. Mladý Japonec od dětství vidí duchy. Po tragických rodinných událostech se dává na cestu Sběrače duší. Více se o tomto kresleném příběhu dočtete v článku Bleach – akční manga s prvky nadpřirozena.

4) Gantz – Manga Gantz se sci-fi prvky je určená dospělým čtenářům. Na jejích stránkách se objevuje násilí i erotické výjevy. Neobyčejný příběh začíná v místnosti, v níž se ocitli (možná náhodně) vybraní lidé. Prostoru dominuje tajemná černá koule, která dotyčné informuje o úkolu. Je třeba zničit zničit mimozemšťany pohybující se po zemském povrchu… Více se dočtete v článku Gantz – japonský manga bestseller pro drsnější povahy.

5) Usagi Yojimbo – Posledním tipem jsou slavné příběhy králičího samuraje Usagi Yojimbo. Příběh je zasazen do japonských reálií 17. století, a tak se kromě napínavých dobrodružství zvířecího bojovníka můžete těšit i na informace z tradiční kultury Japonska. Podrobnosti najdete v textu Usagi Yojimbo – slavný japonský komiks.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z příběhů, můžete se těšit na neobyčejný čtenářský zážitek. Manga si na mnoha místech vystačí jen s pár slovy, děj je vyjádřen prostřednictvím kreseb. Například v Narutovi tak můžete vidět i několik stran za sebou, v nichž kreslíř znázornil souboje nindžů. Kdo ví, možná si japonský manga vypravěčský styl zamilujete a zařadíte se tak mezi miliony obdivovatelů tohoto žánru.