4 letní nápoje s japonským čajem

Letní horka jsou tu. Přemýšlíte čím se osvěžit? Inspirujte se ve světě japonských nápojů a připravte si ledový čaj, mléčný koktejl či neobyčejný džus z ingrediencí, které snadno zakoupíte i v Česku.

Patřím mezi milovníky čajů, obzvláště pak těch japonských. Šálek genmaichi mě sice potěší i v červenci, ale občas se hodí i studenější pití. Během návštěvy Japonska jsem si všimla velké nabídky chlazených nápojů s čajem a rozhodla jsem se je prozkoumat. Dnes tu pro Vás mám 4 tipy, které snadno realizujete i v domácích podmínkách.

1) chlazená sencha – Sencha je číslo 1 japonského trhu. Japonci jsou zvyklí tento typ čaje popíjet na denní bázi. Není proto příliš překvapivé, že si připravují i jeho letní verze. Jeden z oblíbených receptů spočívá v tom, že vložíte 2 čajové lžičky senchi do karafy, zalijete 1 litrem vody a dáte vychladit na cca 5 hodin do lednice. Před podáváním chlazený nápoj promíchejte, aby se rovnoměrně rozložila chuť čaje. (Ne)doslazujte podle chuti.

2) ledové gyokuro – Gyokuro je v Česku jedním z méně známých japonských čajů. Řadí se do vyšší cenové kategorie, a tak je i méně prodávaným zbožím. Máte-li chuť dopřát si luxusní zážitek, neváhejte ho vyzkoušet. Doslova ledovou verzi připravíte následujícím způsobem: do čajové konvičky vložte 1-2 lžičky gyokura a přidejte kostky ledu. Počkejte, než led roztaje a poté ihned podávejte.

Nechcete-li experimentovat s přeci jen dražším gyokurem, můžete vyzkoušet to samé se senchou.

3) Džus s matchou – Práškový čaj matcha je skvělou ingrediencí při přípravě chlazených nápojů. Dodá zajímavou barvu i chuť. Osvědčená je například kombinace ananasového džusu s trochou matchi. 🙂

Nápoj si můžete připravit jako zajímavé občerstvení na letní party. Stačí jen vyzkoušet, se kterým džusem Vám matcha chutná nejvíce, přidat pár kostek ledu a osvěžující pití je na světě.

4) Mléčný koktejl s matchou – Kombinaci matchi a mléka můžete milovat, a nebo nenávidět. Pokud jste členy prvního táboru, připravte si letní drink následujícím způsobem: Vložte do shakeru pár kostek ledu, přidejte 2 lžičky matchi. Vše zalijte půl sklenicí vody a pořádně protřepte. Promíchanou směs přelijte do větší sklenice s dalšími kostkami ledu. Opatrně přilijte předem vychlazené mandlové mléko a v ideálním případě vznikne nápoj, který je ve spodní části zelený a na vrchu bílý. Dozdobte trochou vanilky či skořice.

Kde koupit ingredience?

Jak vidíte prostoru pro experimentování s japonskými čaji je poměrně dost. 🙂 Pokud byste si ještě nevěděli rady, kde sehnat mandlové mléko, vězte, že je to dnes už poměrně snadné. Běžně ho kupuji v DM či v Tescu. Najdete jej samozřejmě i v prodejnách zdravé výživy. 🙂