Želvy nindža – americká komiksová parodie

V roce 1987 spatřil světlo světa animovaný seriál, který přivedl k zájmu o mangu, svět nindžů a japonská bojová umění možná i Vás. Ano, jedná se o Želvy Nindža alias Mladé ninja korytnačky, které dobyly srdce celé generace dětí.

Parodie na Daredevila

Legenda o zrodu želví čtveřice praví, že se její duchovní otci Kevin Eastman a Peter Laird v roce 1983 rozhodli vytvořit komixovou parodii na tehdy nejprodávanější kreslené příběhy. Těmi byl Daredevil, New Mutants, Cerebus a Ronin. Namísto parodie, které by se zasmáli milovníci slavných komixů, se ale stalo něco nečekaného. Příběh party obřích želv, které brání spravedlnost, zaujal miliony dětí po celém světě.

Teenage Mutant Ninja Turtles

Netrvalo dlouho a začalo se pracovat na seriálu pro děti. K vytváření této dnes kultovní záležitosti byla přizvána japonská společnost Toei Animation Co., režie se ujal Yoshikatsu Kasai. Donatello, Leonardo, Raphael a Michelangelo společně s jejich senseiem Mistrem Třískou předvedli svá bojová umění, lásku k pizze a smysl pro spravedlnost poprvé v roce 1987.

Návrat do Japonska

Úspěch seriálu na sebe nenechal dlouho čekat, a tak do našich kin v roce 1992 vstoupil i film Želví nindžové. Tentokrát se nejednalo o kreslený počin, ale o klasický hraný snímek s využitím kostýmů. Velký zájem vyvolal i tento snímek, a tak za nedlouho rodiče vyráželi se svými dětmi do kina i na jeho pokračování.

Želví nindžové III byli natočeni v roce 1993. Příběh nás tentokrát přivedl daleko od domovského New Yorku, a to jak v čase, tak i v prostoru. Čtyři želví nindžové byli vlivem okolností i se svou kamarádkou April přeneseni do starověkého Japonska. Poprvé se tak technicky vzato střetávají se svými duchovními otci, jejichž bojové umění ovládají.

TMNT – nepříliš vydařený návrat

Želvy nindža se po 3. dílu filmové série na několik let odmlčely. O návrat na výsluní v žebříčcích kin se pokusily v roce 2007. Animovaný film TMNT ale u mnoha nyní již dospělých fanoušků vyvolal spíše zklamání. Někomu vadil nový vizuální kabát čtyř želvích kamarádů, jinému přímočarý příběh. I tak se ale filmu podařilo během otevíracího víkendu vydělat v kinech téměř 25 milionů dolarů. Zatím tedy není zcela vyloučené, že se legendu pokusí vzkřísit zase další generace umělců.