Vánoce v Japonsku

Sníte o bílých Vánocích a zajímalo by Vás, jak se tyto svátky slaví třeba v tak exotické a vzdálené zemi jako je Japonsko? Tak to je dnešní článek přímo pro Vás! Možná budete překvapeni, do jaké formy se v této ne zrovna křesťanské zemi oslava Vánoc vyvinula.

Vzhledem k tomu že křesťanů je v Japonsku naprosté minimum, zřejmě tušíte, že oslava Vánoc je zde brána spíše z komerčního hlediska. Obdobně jako u mnoha dalších západních zvyklostí, přebrali Japonci i v tomto případě část těchto oslav. Konkrétně se na ostrovní půdě ujalo posílání Vánočních přáníček a dávání dárků.

Štědrý večer v Japonsku

Japonci, stejně jako my, považují za hlavní Vánoční den 24.12. Evropané a Američané ale bývají často zmateni z toho, že oslava je pojata ve velice rozdílném stylu. U nás se k Vánoční atmosféře váže rodinná večeře v teple domácího krbu a snaha dát ty nejlepší dárky dětem. Obyvatelé ostrovů namísto toho berou Vánoce spíše romanticky. Jak to vypadá?

Standardem je to, že mladé páry tráví Štědrý večer společně, procházejí se nádherně osvícenými ulicemi, zajdou si na společnou večeři a předají si dárky. Nezúčastněnému pozorovateli by to mohlo připomínat spíše oslavy dne svatého Valentýna.

Smažené kuře z KFC místo kapra

Nejpřekvapivějším bodem Vánočním oslav je ale to, že japonskou tradicí je zajít si na štědrovečerní večeři do fast foodu. Na slavnostní tabuli totiž nečekejte ani krocana, ani kapra. V Japonsku je za tradiční Vánoční jídlo považováno smažené kuře. Nutno podotknout, že zlí jazykové tvrdí, že je to kvůli masivní reklamní kampani řetězce KFC.

V každém případě mánie je to tak velká, že je potřeba udělat si v rychlém občerstvení rezervaci raději několik měsíců dopředu, aby tak nedošlo ke zkažení romantického večera ve dvou.

Dovedete si představit sváteční večeři v KFC? :)
Dovedete si představit sváteční večeři v KFC? 🙂

Nicméně ani japonské děti už v současnosti nepřijdou v době Vánoc  zkrátka. Pořádají se pro ně party, kde se konzumuje speciální Vánoční dort zdobený mini stromečky a květinkami. Za ústřední postavu oslav je považován Santa Klaus (サンタさん).