Udon a soba – japonské nudle

Zajímáte se o asijskou kuchyni? Obáváte se, že všechna jídla s nudlemi chutnají tak nějak stejně? Omyl, pokud zavítáte do japonské restaurace či do obchodu s exotickými potravinami, můžete narazit na soba a udon nudle, které Vás snadno zaujmou svou variabilitou.

Nudle soba

Pod názvem soba (そば nebo 蕎麦) se skrývají úzké, pohankové nudle. Poznáte je podle hnědé barvy způsobené hlavní surovinou. Tyto těstoviny naleznete podobně jako třeba u nás špagety, v celém širokém spektru restaurací. Dát si je můžete u stánku jen tak na ulici, kde budou podávané třeba zastudena společně s wasabi pastou, a nebo v luxusní restauraci ve formě nudlí v polévce.  Kromě toho jsou v Japonsku považovány za tradiční novoroční jídlo.

Mezi základní typy pokrmů s nudlemi soba se řadí například tyto:

Soba maki – studené nudle soba jsou zamotány do mořské řasy nori a podávány obdobně jako makizushi

Soba salát – studené nudle soba jsou smíchány s různými druhy zeleniny ve formě salátu

Tempura soba – nudle soba společně s tempurou (například smažená zelenina v těstíčku)

Kitsune soba – horká polévka s nudlemi a tofu

Domácí pokus o kitsune udon.
Domácí pokus o kitsune udon.

Udon nudle

Oproti tomu udon nudle na první pohled vypadají pro Evropany více familiárně. Vyrábějí se z pšeničné mouky a mají tedy klasickou žlutou barvu. Obvykle se používají do polévek, můžete si je ale objednat i ve smažené podobě. Jedna z legend praví, že vznikly v Japonsku ve 13. století, záhy poté co se na ostrovním území objevila technologie mlýnů.

Stejně jako v případě soba nudlí, se i zde můžeme setkat se studenou i teplou variantou pokrmů. Mezi základní typy patří například tyto:

Kitsune udon – horká polévka s nudlemi a tofu (obdoba kitsune soba)

Tsukimi udon – horká polévka, na jejímž povrchu je umístěno nedovařené vejce

Yaki udon – smažené nudle v sójové omáčce

Hadaka udon – studená varianta nudlí udon

Soba a udon v České republice

V našich končinách si můžete na nudlích soba a udon pochutnat v řadě japonských restaurací. Pokud dáváte přednost domácí kuchyni, můžete se vydat na nákup do specializovaných prodejen asijských potravin či do zdravých výživ. My jsme nudle našli i v potravinovém koutku řetězce Marks and Spencer.

P.S. Další tipy najdete v článku Studené nudle soba – letní japonské jídlo.