Tekken – slavná japonská videohra

Herní sérii Mortal Kombat zná asi každý, fajnšmekři pak pravděpodobně znají i film a seriál navazující na tuto sérii. Podobně bohatý svět má i japonská „bojovka“ Tekken.

Tekken byl jednou z prvních her, které vyšly pro japonskou konzoli PlayStation v roce 1994. Pohybové šipky a 4 speciální tlačítka byly jako stvořené pro skvělé bojové hry a motoristické závody. Zatímco adventury a RPG se živě rozvíjely ve světě stolních počítačů, hry umožňující jednodušší ovládání postupně ovládaly svět Play Stationu.

Zrod japonské legendy

První díl série Tekken jasně předurčil vývoj jeho následovníků. Aby nešlo jen o pouhé vymlácení duše z těla protivníka, byl stvořen příběh. Heihachi Mishima vyhlásil speciální bojový turnaj, jehož vítěz získá miliardu dolarů. Přihlásilo se do něj 8 účastníků, jejichž motivy a životní příběhy se postupně odkrývají. Záleží jen na hráči, koho si vybere jako svého favorita a nechá ho zvítězit.

Hra zaujala nejen propracovaným příběhem, ale i realističností jednotlivých bojových stylů. Postava Marshall Law bojuje obdobně jako Bruce Lee, zatímco King dává přednost wrestlingu. Nina Williams je půvabná, ale chladnokrevná nájemná vražedkyně, která se nebojí použít téměř žádné prostředky, aby dosáhla vítězství.

Roztomilá Ling Xiaoyu

Velký úspěch videohry přiměl tvůrce k vydání pokračování v roce 1995. Oblíbené postavy z předchozího dílu bojují o titul King of the Iron Fist Tournament i v tomto případě. Samuraj Yoshimitsu se opět ujímá svého meče, aby se pokusil zvítězit. Vítězství je ale tvůrci přisouzeno vyzyvateli z prvního dílu, Heihachimu.

Tekken 3 spatřil světlo světa v roce 1997. Postav je zde k dispozici o poznání více. Přibyla roztomilá školačka Ling Xiaoyu, jejíž nejlepší kamarádkou je bojová Panda. Své místo zaujímá i Korejec Hwoarang, který ničí své protivníky díky taekwondu.

Přelomový Tekken 4

Čtvrtý díl japonské série přinesl fanouškům řadu překvapení. Poprvé bylo možné využívat ve svůj prospěch i prostředí, ve kterém probíhal zápas. Díky zdem a dalším objektům bylo možné znásobit sílu úderu postavy. Tvůrci se tentokrát rozhodli představit hru v opravdu hi-tec stylu, a tak se novou herní postavou stal Combot. Tedy multifunkční robot, se kterým si není radno zahrávat.

Tekken 5 vyšel v roce 2004, a tak byla s jeho vydáním spojená oslava 10. výročí vydání prvního dílu bojové ságy. Ústřední postavou se stal Jin Kazama, napůl anděl, napůl démon s temnou minulostí a tajemnou budoucností.

Booklet hry Tekken 5 pro Play Station.
Booklet hry Tekken 5 pro Play Station.

2010 – čas pro film

V roce 2010 se naskytla příležitost shlédnout filmovou verzi této slavné herní série. Režie se ujal Dwight H. Little (Prison Break) a v hlavních rolích se objevili prozatím nepříliš známí herci Luke Goss (Hellboy 2: Zlatá armáda) a Jon Foo (Batman začíná). Výsledek filmového zpracování skončil nicméně někde na půl, čemuž odpovídá i hodnocení na csfd i imbd, okolo 50%. Těžko říct, jestli se tvůrci odhodlají k dalšímu pokračování…