Takenoko – desková hra s japonským motivem

Máte chuť zahrát si ve 2-4 lidech zábavnou, odpočinkovou deskovou hru s japonskou tématikou? Pak je právě pro Vás určena hra Takenoko. Ocitnete se v roli zahradníka japonského císařského dvora, který má za úkol vypěstovat dostatečné množství bambusu pro pandu. Ta je ale víc žravá, než by se mohlo zdát. 🙂

Velice hezky výtvarně pojatá krabice hry Takenoko.
Velice hezky výtvarně pojatá krabice hry Takenoko.

Příběh hry

Japonštiny znalým čtenářům název hry napovídá, že ve hře půjde o bambusové výhonky (タケノコ). A vskutku hrají ústřední roli. Příběh hry spočívá v tom, že po letitých sporech mezi čínským a japonským císařským dvorem došlo ke sblížení obou asijských zemí. Diplomatickým darem, který zamíří do Země vycházejícího slunce je panda. Na první pohled roztomilé zvířátko má jednu nevýhodu, pojídá velké množství bambusu a obzvláště miluje mladé výhonky. Vaší úlohou je dokázat vypěstovat dostatek pandí potravy tak, aby zvířátko i japonský císař byli spokojeni. Tím začíná zábavná hra, ve které hrají hlavní roli figurky zahradníka a pandy.

Herní mechanismus

Princip hry je poměrně jednoduchý. Každé kolo může hráč provést 2 akce z 5 možných. Může zvolit mezi vytvořením nového políčka, zavlažováním půdy, pěstováním bambusu či nakrmením pandy. Pátou možností je vzít si kartu úkolu, právě díky jejímu splnění dochází ke sbírání bodů, které posléze rozhodnou o vítězi.

Rozehraná hra ve 4 hráčích.
Rozehraná hra ve 4 hráčích.

Hru zpestřuje prvek náhody v podobě kostky počasí. Tou na začátku svého kola každý hráč hodí a dle zobrazeného symbolu zjistí, jak budou jeho akce ovlivněny. Herní čas se pohybuje okolo jedné hodiny a jedná se o zábavu vhodnou pro celou rodinu (doporučeno pro hráče starší 8 let).

Další tipy

Autorem hry je Antoine Bauza. Ačkoliv se jedná o Francouze, najdete v jeho tvorbě kromě Takenoko i řadu dalších deskovek inspirovaných Japonskem. Jmenovitě se jedná o Hanabi, Tokaido či Samurai spirit.

Pokud Vás hra nalákala a rádi byste jí vyzkoušeli, můžu Vám doporučit plzeňskou půjčovnu deskových her Kavenu. Ochotně Vám tam vysvětlí herní mechanismus a s přáteli si v tamní kavárně můžete hru i zahrát.