Takasaki – japonské partnerské město Plzně

Plzeň má celou řadu tzv. partnerských měst. Mezi ta patří například ruský Jekatěrinburg, německý Regensburg, francouzské Limoges či americký Birmingham (Alabama). Nás ale bude dnes nejvíce zajímat samozřejmě japonské město Takasaki.

Záhy po sametové revoluci se jako blesk prohnaly českými luhy a háji aktivity spojené s utvářením partnerských vazeb mezi tuzemskými a zahraničními městy. Výjimkou nebyla ani Plzeň, která se v roce 1990 stala tzv. twin town japonského Takasaki.

Již více než 25letá spolupráce vyúsťuje v řadu zajímavých přednášek, workshopů i výstav. V roce 2015 se v rámci Plzně, jakožto hlavního města kultury, událo hned několik zajímavých akcí. Jednalo se například o dílnu tvarování bonsají, komentované ukázky čajového obřadu či workshop ikebany, tedy japonského aranžování květin.

V roce 2015 se stejně jako v roce 2006 konala většina akcí s mistry z města Takasaki v budově Západočeského muzea v Plzni.
V roce 2015 se stejně jako v roce 2006 konala většina akcí s mistry z města Takasaki v budově Západočeského muzea v Plzni.

Turistické atrakce Takasaki

V rámci oslav spolupráce mezi městy dochází k oboustranné kulturní výměně. Pro české občany si japonská strana připravila dokonce i letáčky v češtině přibližující turistické atrakce Takasaki. Mezi hlavní lákadla patří například hora Kannon, na jejímž vrcholu se nachází téměř 42metrová socha bohyně milosrdenství Dai-Kannon. Toto místo stojí za návštěvu i z toho důvodu, že skulptura je dutá a v jejím nitru je rozhledna, z níž se můžete kochat pohledem na město.

Milovníci přírody ocení jezero Haruna. Ti duchovněji více založení pak blízkou šintoistickou svatyni, která je více než 1400 let stará. Lákadlem může být bezesporu i buddhistický klášter Šórizan. Právě z něj totiž pocházejí japonské panenky daruma, které prý dokáží splnit Vaše přání. Turisty pak lákají i na celou řadu tamních termálních lázní.

Představitelé města Takasaki potenciálním českým cestovatelům připravili i informace týkající se suvenýrů, které si mohou na své cestě po tomto japonském městě pořídit. V první řadě se prý jedná o saké, k jehož výrobě je použita voda pocházející z místního jezera Haruna. Další variantou jsou pak nudle udon pocházející z lokální produkce.

Češi žijící v Takasaki

Velkou zajímavostí v rámci prezentace města Takasaki v českých končinách pak je brožura Vítejte v hudebním městě Takasaki. Ta byla připravena českými občany žijícími v těchto japonských končinách. Název publikace odkazuje k faktu, že se v Takasaki nachází Symfonický orchestr prefektury Gunma a také Hudební centrum Gunma.

Brožurka Vítejte v hudebním městě Takasaki.
Brožurka Vítejte v hudebním městě Takasaki.

Krajané pro nás připravili řadu praktických informací. Mezi tipy zařadili například návštěvu obchodu se suvenýry jménem Marumiya, kde je možné si zakoupit panenky daruma rozličných barev i velikostí. Dalším zajímavým místem je pak prý obchod s kimonem Hikotaró. Tam je možné spatřit různé vystavené modely těchto tradičních japonských oděvů.

Češi žijící v Takasaki pak lákají i na návštěvu japonské čajovny Natsume, kde je hlavním artiklem zelený práškový čaj matcha (mača). A nezapomněli ani na pravé Plzeňáky, kteří by jistě při své cestě rádi navštívili doporučovanou pivní zahradu na terase obchodního domu Takashimaya. Ta je otevřena dle aktuální přízně počasí, obvykle od poloviny května do poloviny září.