Suvenýr z Japonska? Prstové ponožky!

Pokud budete během dovolené v Japonsku vybírat suvenýry pro své blízké, jistě brzy narazíte na neuvěřitelnou nabídku japonských ponožek. Barvy i tvary jsou na české poměry velice variabilní a je možné, že se v záplavě možností ztratíte. 🙂

Japonské ponožky tabi

Základním typem japonských ponožek jsou tzv. tabi (足袋). Poznáte je na první pohled tak, že jsou ušity způsobem, aby byl palec oddělený od zbytku prstů. Důvody pro toto rozložení vyplývají z japonské historie. Tradiční obuv (geta) je cosi mezi dřeváky a žabkami. Japonci tedy potřebovali ponožky, které by tomu odpovídaly.

Žluté tabi ponožky s výjevem talismanu maneki neko.
Žluté tabi ponožky s výjevem talismanu maneki neko.

Tabi nosili v minulosti gejši i nindžové. V současnosti jsou stále součástí šatníků Japonců, neboť jsou potřeba v momentech, kdy je čas obléci tradiční kimona. Může se jednat například o čajový obřad či rozmanité oslavy a události jako je Den dospělosti.

Pětiprsté barevné ponožky

V japonských obchodech najdete v hojném počtu i další typ ponožek, pětiprsté (5本指の靴下). Pro Japonce jsou praktické, neboť se dají stejně jako tabi nosit v běžné obuvi západního typu, tak i v tradiční japonské. Někteří obyvatelé Země vycházejícího slunce navíc věří i v to, že je tento druh ponožek pro nohy zdravější a více hygienický.

Nabídka pětiprstých ponožek v obchodě Don Quijote (ドンキホーテ) v Ósace.
Nabídka pětiprstých ponožek v obchodě Don Quijote (ドンキホーテ) v Ósace.

Doporučení pro nákupy ponožek v Japonsku

Ať už se rozhodnete pro tabi, nebo pětiprsté ponožky, čeká Vás výběr z nepřeberného množství barevných motivů. Viděla jsem všelijaké známé postavičky (Hello Kitty, maneki neko, …), zvířátka, hrdiny anime i tradiční japonské výjevy (samurajové, sumo zápasníci,…). Je tedy jen na Vás, čemu dáte přednost.

Pokud se rozhodnete zakoupit japonské ponožky jako suvenýr, jistě Vás potěší, že jsem v řadě obchodů viděla nabídky na zvýhodněné ceny v případě zakoupení 3 a více párů. Při nákupu Vás ale může potkat stejný zádrhel jako mě. Evropské číslování bot, respektive ponožek, na zboží nenajdete. Na baleních je uvedena délka chodidla v centimetrech. Je tedy dobré se na to před cestou připravit a zjistit si správnou velikost.