Sumó – japonský národní sport

Řada původem japonských sportů si získala srdce sportovců na celém světě. Ale zatímco trénink karate či džuda můžete pod dohledem lektorů bez problému praktikovat i v mnoha českých městech, sumó si zachovává svébytnou pozici v rámci Japonska.

Historie a tradice sumó

Kdy přesně sumó (相撲) vzniklo není jasné. Spekuluje se o tom, že první zápasníci se mohli rekrutovat z řad samurajů a róninů, kteří brali účast v zápasech jako příležitost k přivýdělku. Jisté je, že sport nabyl na velké popularitě v průběhu období Edo (1603-1868).

Sumó není jen obyčejným sportem. Jedná se o aktivitu spojenou s řadou tradic a rituálů. Samotný zápas se koná na vyvýšeném místě, na němž se nachází kruh tvořený snopy rýžové slámy. Povrch tvoří směs jílu a písku. Dle zvyklostí jsou zápasníky muži, kteří před začátkem souboje obřadně vyčistí prostor aktem rozhazování soli po ringu.

Princip souboje sumó

Zápas se obvykle odehrává v řádu vteřin, maximálně minut. Během krátkého časového úseku mohou sumisté použít některou z desítek technik. Cílem je vytlačit soupeře z ringu, nebo jej povalit, respektive donutit, aby se dotkl země jinou částí těla, než chodidly.

V sumu neexistují váhové kategorie. V ringu se tudíž mohou potkat muži, jejichž váha se liší o desítky kilogramů. Vyšší hmotnost nicméně není zárukou vítězství. Rychlost, obratnost a vhodně zvolená strategie může pomyslnou misku vah rychle převážit.

Sumó v Japonsku pro turisty

Chcete-li v Japonsku navštívit zápas sumó, měli byste si cestu pečlivě naplánovat. Každoročně se koná šest turnajů, každý z nich trvá 15 dní. Tři jsou v Tokiu (leden, květen, září), jeden v Ósace (září), jeden v Nagoji (červenec) a jeden ve Fukuoce (listopad).Lístky se dají zakoupit na stadionech, v samoobsluhách (convenience store) nebo na internetu.

Pokud by se Vám návštěva zápasu sumistů nehodila do časového plánu dovolené v Japonsku, můžete zavítat do Sumó muzea v Tokiu (Kokugikan 1F:1-3-28 Yokoami, Sumida-ku). Případně zajít do chrámu Ekoin, v jehož prostorách se v dávných dobách turnaje odehrávaly.