Spropitné v Japonsku

Pokud patříte mezi cestovatele, možná si stejně jako já před cestou vždy zjišťujete místní zvyklosti ohledně spropitného. Abyste se v Japonsku vyhnuli v restauracích a obchodech faux pas, musíte se připravit na velice odlišný systém od českého.

Spropitné se neočekává

Zcela zjednodušeně v podstatě nic jako spropitné v Japonsku neexistuje. Pokud zavítáte do některé z japonských restaurací a chtěli byste obsluze zanechat peníze navíc, zapomeňte na české pravidlo 5-10%. Drobné či bankovky navíc nejspíš vyvolají akorát zmatek u obsluhy. Možná si řeknou, že neumíte s jeny počítat. 🙂 V každém případě se Vám ale přeplatek budou snažit vrátit.

Vrátí Vám i drobné mince v obchodě

Sama jsem si to vyzkoušela v japonském obchodě. Nechala jsem při platbě nákupu na platíčku jen pár drobných a jakmile jsem se měla k odchodu, Japonec vyrazil zpoza pultu a mince mi vracel. Trochu zvláštní situace a to se přitom vše odehrávalo v Německu. 🙂 Pravidla ohledně spropitného zřejmě platí i v japonské čtvrti v v Düsseldorfu.

Skvělý servis i bez spropitného

Neexistence spropitného v žádném případě neznamená, že by se číšníci, servírky, recepční či jiní zaměstnanci sektoru služeb nesnažili. Právě naopak mnoho cestovatelů má z Japonska ty nejlepší zkušenosti. Obzvlášť příjemné je to, pokud jste předtím pobývali například v arabských zemích, kde je spropitné prakticky vynucováno. V případě pobytu v Japonsku jsou ceny hotelů i jídel konečné, co se týče uvedených cen, žádné extra platby ve spojitosti se spropitným se nekonají.

Drobná pozornost místo spropitného

Pokud byste přesto rádi dali něco navíc například hotelové recepční či průvodkyni v Japonsku, můžete tabu ohledně spropitného obejít třeba tím, že si s sebou přivezete suvenýry z Česka (například sladkosti). Ty pak jako poděkování předáte. V ideálním případě ale myslete na to, že darování je v Japonsku také svébytnou kategorií. Japonci si předávají dárky krásně zabalené a pronášejí u toho s oblibou větu つまらないものですが … (cumaranaj mono des ga) – omlouvám se, jedná se o nezajímavou věc… 🙂 Ale to si nechme zase na samostatný článek. 🙂