Šówa-en – japonská zahrada v Plzni

Zavítáte-li do plzeňské zoologické a botanické zahrady, neměli byste opomenout návštěvu japonské zahrady Šówa-en. Vznikala v letech 2004-2011 pod dozorem předsedy Japonské zahradní asociace. 

Kudy k japonské zahradě

Do Zoologické a botanické zahrady v Plzni se poměrně snadno dostanete od příznačně pojmenované zastávky Zoologická zahrada (tramvaj číslo 4). Projdete podchodem, a pokud budete postupovat podle šipek, ocitnete se u horního vchodu do zoo. Ten se nachází poměrně blízko od Šówa-en.

Jakmile vstoupíte do prostor japonské zahrady, pravděpodobně si nejdříve všimnete mohutného dubu, který je jen pár kroků od kamenné kompozice. Kolem něj je vybudována dřevěná lavička, na níž se můžete posadit a vychutnávat si atmosféru místa.

Kamenná japonská zahrada v Plzni

Podobně jako v japonské zahradě v Karlových Varech, i zde můžete blíže zkoumat podstatu symboliky jednotlivých kamenů. Tři velké jsou zpodobněním budhy Amidy. Zakomponovány jsou i tři cesty z kamínků. Modrá symbolizuje moře, bílá cestu do ráje a červená utrpení v životě. Typickým prvkem je i kamenná lucerna.

U japonské zahrady v Plzni na Vás čeká cedule s vysvětlivkami jednotlivých prvků.
U japonské zahrady v Plzni na Vás čeká cedule s vysvětlivkami jednotlivých prvků.

Zahrada vznikla pod záštitou japonského umělce jménem Eišin Harada. Ten v Japonsku projekt navrhl a v průběhu let dohlížel na jeho plzeňskou realizaci. Pokud se Vám jeho dílo zalíbí, můžete v Evropě navštívit i další zahrady, které postavil (např. ve Vídni).

Zahradní materiál z Japonska

Šówa-en je v Česku výjimečná tím, že byla kompletně sestavená v Ósace. Její části byly poté z Japonska transportovány do Plzně a znovu rozloženy dle navržené kompozice. K zahradě se navíc váže i hlubší propojení české a japonské kultury. Japonci chtěli jejím vytvořením vyjádřit poděkování za práci českého architekta Jana Letzela, který v Hirošimě projektoval Průmyslový palác, dnes známý jako Atomový dóm.

Asijská zahrada

Japonská zahrada Šówa-en se může stát součástí hezkého výletu do Plzně. V současné době je navíc její okolí zkrášleno i přilehlou asijskou zahradou. V ní najdete jezírka i rozmanité rostliny pocházející z Asie.

P.S. Ideální je vyrazit do zahrady během květnového víkendu, kdy se konají Dny japonské kultury.