Šógun – vojenský vládce Japonska (1192-1867)

Šógunové (将軍) sehráli významnou roli v dějinách Japonska. Jednalo se o nejvyšší vojenské představitele, kteří v letech 1192 až 1867 velice často fakticky vládli Japonsku. Tyto historické postavy se staly inspirací pro řadu knih, filmů a videoher. 

Původ slova šógun

Titul šógun se vyvinul z termínu sei-i taišógun, který byl v japonštině používán v období Heian (794–1185) pro vojevůdce, kteří na území japonských ostrovů bojovali proti „barbarům“, což byl v té době domorodý národ Ainu.

Počátky šógunátu

Historicky je za prvního šóguna považován Joritomo Minamoto. Ten vládl v rámci tzv. šógunátu Kamakura v letech 1192-1199. Tehdy se etabloval systém, který v Japonsku panoval několik dalších staletí. Šógun společně s početnou vojenskou silou tvořenou samuraji sídlil v jednom městě a fakticky vládl zemi. Císař se svým dvorem sídlil v jiné části ostrovů a zastával formální roli.

Zatímco císařská rodová linie je v Japonsku dodnes pouze jedna, v případě šógunů se o stabilní dynastii hovořit nedá. Mezi mocnými bojovníky docházelo k bojům, které několikrát vyústily ve svržení tehdejšího šógunátu a nahrazení novým zřízením.

Nejslavnější šógunát – Tokugawa

V dějinách Japonska figurovalo více než 40 šógunů. Nejznámějším a filmově či literárně nejoblíbenějším je období Tokugawa (1603-1867). Stejnojmenný šógunát vznikl po slavné bitvě u Sekigahary (1600), v níž v boji o nadvládu nad Japonskem zvítězil Iejasu Tokugawa. Jeho následníkem byl Hidetada Tokugawa, který se soustředil na upevňování moci nového šógunátu, což se mu dařilo (dobyl například Ósacký hrad).

Ósacký hrad dobyl v 17. století Hidetada Tokugawa.
Ósacký hrad dobyl v 17. století Hidetada Tokugawa.

Šógunát Tokugawa pokračoval až do roku 1867, kdy začalo období Meidži a s ním i proces modernizace Japonska. Pro šóguny a jejich samuraje už nebylo v novém uspořádání místo, a tak se titul stal jen historickou záležitostí.

Šógun – knihy, filmy, hry i automobil

Dávní vojenští a mnohdy i faktičtí vládci Japonska nepřestávají fascinovat. Období Tokugawa bylo inspirací pro román Šógun Jamese Clavella. Na základě knihy byl natočen i stejnojmenný seriál s Richardem Chamberlainem v hlavní roli. Filmoví fanoušci mohou zhlédnout dobrodružný snímek Šogun Mayeda či akční Shogun Assassin.

Tématika šógunů se objevuje i v herním světě. Možná si vzpomenete na populární videohry Shogun: Total War 1 a 2. Hráči deskových her si pravděpodobně vybaví deskovku Shogun z dílny Dirka Henna. Zajímavé je, že výraz šógun použila i firma Mitsubishi, která pod názvem Mitsubishi Shogun uvedla na britský trh SUV automobil.