Slavná kniha Gejša – Arthur Golden

Film Gejša v roce 2005 přitáhl pozornost široké veřejnosti k tajemnému světu japonských umělkyň. Ačkoliv Japonci k samotnému filmu přistupovali chladně z mnoha důvodů (např. hlavní roli ztvárnila Číňanka), nezměnilo to nic na tom, že snímek zaujal. Mnoho lidí, včetně mě,  přivedl i k přečtení knižní předlohy. 

Japonsko na začátku 20. století

Fiktivní příběh Japonky Čijo z pera amerického autora začíná v první polovině 20. století, kdy je ústřední hrdince 9 let. Dívka pochází z chudé rodiny a jejímu otci nezbývá, než ji i její starší sestru poslat za prací do města. Starší z dívek, Sacu, nemá mnoho štěstí a končí v nevěstinci nevalné pověsti. Mladší Čijo je na tom lépe, je přidělena do místa zvaného okiya, tedy domu gejš.

Studování školy gejš

První léta v novém prostředí tráví jako služka, pozoruje pro ni exotický svět maiko a gejš, sní o útěku a snaží se zkontaktovat se svou sestrou. Situaci ji neulehčuje ani místní hvězda, gejša Hacumomo, která jí znepříjemňuje život, kdykoliv může.

Následuje téměř popelkovský příběh, kdy si krásy dospívající Čijo povšimne gejša z konkurenční okiyi a rozhodne se vzít si jí pod svá ochranná křídla. To samozřejmě není po chuti zákeřné Hacumomo, ale Čijo se snadno nedá. Čtenář si může vychutnat vykreslení procesu učení se mladé Čijo na gejšu. Nekonečný trénink hry na hudební nástroje, péče o správný vzhled i první krůčky ve světě bavení bohatých japonských byznysmenů.

Zamilovaná gejša

Celou knihou se táhne linka zpočátku jednostranného milostného příběhu. Ještě v dětství se Čijo zakouká do bohatého Japonce, s nímž se setkala v rodné vsi. O mnoho let později jej potkává znovu, tentokrát už jako kultivovaná gejša, ale dojde k mnoha peripetiím, než bude moci být splněna její dlouholetá touha.

V knize samozřejmě nechybí i kontroverzní mizuage, tedy ceremoniál spočívající v dražbě panenství maiko, která tak nakročí k tomu, aby se stala gejšou. Autor se věnuje i popisu vztahů mezi gejšami a jejich „danna„, tedy jakýmisi sponzory, kteří mají za své příspěvky nárok na intimní život s umělkyní.

2. světová válka v Japonsku

Většina fiktivního příběhu se odehrává v první polovině 20. století. Správě tedy tušíte, že do knihy se dostaly i události 2. světové války, tentokrát z pohledu gejš, které se také i přes své postavení musely potýkat s nedostatkem potravin i nucenou prací.

Kontroverzní kniha ze života gejš

Ačkoliv se kniha tváří zřetelně jako fiktivní příběh, získala si velkou pozornost v momentě, kdy autor uvedl jako jeden ze zdrojů slavnou kjótskou gejšu Mineko Iwasaki. Ta na něj podala žalobu, neboť se ukázalo, že s ním sice hovořila o životě gejš, ale pod podmínkou anonymity. Soudní spor skončil mimosoudní dohodou.

I když zůstává otázkou, nakolik se autor ve svém příběhu držel faktů ze života gejš, které získal od Mineko Iwasaki, a nakolik se nechal unést spisovatelskou fantazií, určitě se jedná o čtivou knihu, která může milovníkům Japonska zpříjemnit nejeden večer.