Šódžo aneb i dívky mají svou mangu

Přijdete do obchodu s komixy, rozhlédnete se a zjistíte se, že cosi není v pořádku. Dívky si čtou mangu, vybírají si časopisy a odcházejí s nimi ve své kabelce. V kterých manga shopech to takto chodí? Bohužel zatím pouze v japonských specializujících se na šódžo mangu alias kreslené příběhy určené speciálně pro děvčata. 🙂

Evropští a američtí příznivci komixů jsou na tom mnohdy tak jako Leonard a Sheldon z The Big Bang Theory. Když zajdou na nákup nové mangy, na dívku v obchodě s kreslenými příběhy narazí jen horko těžko. V Japonsku je tomu ale úplně jinak, jak dokládá i specifický žánr šódžo mangy.

Japonské manga „Bravíčko“

Počátky šódžo (někdy se uvádí i shoujoshojo, či shōjo) mangy se kladou již do roku 1903, kdy vznikl časopis Shōjo kai (Svět dívek). Postupně na jeho stránkách nabývala na popularitě část obsahující krátký kreslený příběh. V poválečné éře sehrála důležitou roli manga Anmitsu Hime, kterou vytvořil Shosuke Kurakane. Příběh mladé princezny získal v roce 1986 svou filmovou podobu a zazářil i na herní konzoli Sega.

Šódžo manga se tak v průběhu let stala pevnou součástí časopisů pro dívky. Příběhy se postupně začaly osamostatňovat a vycházely ve speciálních svazcích. Náměty jsou velice rozmanité, od historické romance, přes science fiction, až po fantasy. Spojujícím prvkem bývá hlavní hrdinka, jejíž příběh osloví mladé dívky a často i mnohé muže.

Šódžo manga – nic není nemožné

V současné době je jednou z nejznámějších zástupců šódžo mangy magazín jménem LaLa. Mezi říjnem 2007 a zářím 2008 se ho prodalo 173 750 výtisků. O něco úspěšnější je manga se sladkým názvem Cookie. Za rok 2007 se podařilo prodat okolo 200 000 kusů tohoto časopisu.

Šódžo manga je populární díky tomu, že nabízí příběhy, ve kterých nic není nemožné. To dokládá například komix Berusaiyu no bara (Růže z Versailles). Hlavní hrdinkou je Oscar, dívka, která se narodila otci přejícímu si syna. Aby splnila očekávání své rodiny, vystupuje na veřejnosti jako muž a vstupuje do francouzské armády. Zde ale musí skrývat své city k podřízenému vojákovi.

Manga The Royal Hieroglyph vypráví pro změnu příběh 16leté Američanky, která se kvůli kletbě mumie ocitne ve starověkém Egyptě. O horrorové prvky tak v tomto příběhu jistě není nouze.

Bez japonštiny si příliš nepočtete

Fanoušci šódžo mangy mají v českých končinách jen malou šanci na její sehnání. Ačkoliv v Japonsku vychází takto zaměřené časopisy pravidelně každý měsíc již desítky let, o českém překladu a běžném prodeji na trafikách si můžeme asi jen nechat zdát.

Pokud byste se ale i přesto rádi dozvěděli více o některém příběhu šódžo mangy, můžete se pokusit alespoň sehnat její anime podobu. Příkladem je výše zmíněná Růže z Versailles alias Berusaiyu no bara. V roce 1979 vzniklo celkem 40 epizod, které Vám přiblíží osudy hlavní hrdinky šódžo mangy.