Shōko Kanazawa a její tušový svět

Neobyčejný zážitek pro všechny milovníky umění kaligrafie čeká na ty, kteří se vypraví na výstavu Shōko Kanazawa a její tušový svět. Jedná se o exhibici děl slavné japonské umělkyně, která je od narození postižena Downovým syndromem. 

Výjimečný příběh umělkyně jménem Shōko Kanazawa začal v roce 1985, kdy se narodila. Již v roce 1990 se díky své matce začala učit psaní tuší. V roce 2000 se uskutečnila její první výstava. Její díla se záhy stala proslulými a začala se vystavovat na řadě míst po Japonsku.

Vernisáž výstavy Shōko Kanazawa a její tušový svět - kromě umělkyně se zúčastnila i její maminka Yasuko Kanazawa.
Vernisáž výstavy Shōko Kanazawa a její tušový svět – kromě umělkyně se zúčastnila i její maminka Yasuko Kanazawa.

V roce 2015 dostali příležitost k obdivování těchto kaligrafických děl i Češi. První výstava na evropském území se konala v Západočeském muzeu v Plzni. Slavnostní vernisáž se udála 10. září a zúčastnila se jí i samotná Shōko Kanazawa.

Slavnostní vernisáže se zúčastnil i kameraman, který zaznamenával průběh výstavy.
Slavnostní vernisáže se zúčastnil i japonský kameraman, který zaznamenával průběh výstavy.

Shōko Kanazawa se věnuje kaligrafii v mnoha podobách. V plzeňském muzeu je možné shlédnout její rozměrově rozlehlá díla, která jsou označována jako paravánová kaligrafie.

Shōko Kanazawa se v průběhu vernisáže vyptávala návštěvníku na jejich pocity z jejích kaligrafií. Ochotně se i s případnými zájemci fotila.
Shōko Kanazawa se v průběhu vernisáže vyptávala návštěvníku na jejich pocity z jejích kaligrafií. Ochotně se i s případnými zájemci fotila.

Termín konání výstavy je 11. září – 11. října 2015. Pokud budete mít šanci do plzeňské metropole zavítat, místní výstavní síň s kaligrafií jistě nevynechejte. V listopadu (16.-30.11.) pak budou mít příležitost obyvatelé hlavního města, v tomto termínu se výstava přesune do Prahy.